Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svoboda slova? V Pekingu je to dál problém

Česko

PEKING (od zpravodaje LN v Číně) Obyvatelka Pekingu Čang Wej je přesvědčená, že ji čínské úřady ilegálně nechaly vystěhovat a zbouraly jí dům. Proto uvítala olympijskou „vymoženost“. Vládnoucí režim ve snaze přiblížit se ideálům olympijské charty přislíbil, že ve třech pekingských parcích bude možné během her demonstrovat. Čang vyplnila požadovaný formulář a čekala na povolení policie. Ta u ní dva dny před olympiádou zaklepala a poslala ji na měsíc do vězení.

Podobně se vedlo i několika dalším žadatelům, kteří si přáli projevit kritický názor proti čínskému režimu. Tři vyhrazené parky proto zejí prázdnotou.

„Je pravda, že jsme zřízení parků oznámili my. Ale organizační výbor olympiády s nimi nemá nic společného. To se musíte zeptat policie,“ odrážel včera dotazy na toto téma Wang Wej, mluvčí organizačního výboru olympiády. „Nerozhoduji o tom,“ dodal Wang na pravidelné tiskové konferenci pro média, o kterých ale oficiální deník her China daily ani žádný další čínský tisk nereferuje.

Ve středu policie zadržela také několik aktivistů, kteří se v jednom z parků pokoušeli demonstrovat bez ohlášení. A po honičce zatkla britského novináře Johna Raye z ITV News. „Ten protest možná byl nezákonný, mé zpravodajství ale ne,“ zlobil se Ray. „Když ukázal akreditaci, byl propuštěn. Novináři by ale s policií měli lépe spolupracovat,“ tvrdil mluvčí her Wang. „Novináři by měli mít volnost pro svou práci. Na tom trváme,“ reagovala mluvčí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Giselle Daviesová.

Sebevědomá dáma ztratila půdu pod nohama, když se jí reportér listu New York Post ptal, zdali se MOV cítí zahanbený porušováním lidských práv i přístupu k informacím. „Jsme tady kvůli sportu a hry zatím běží perfektně,“ odpovídala Daviesová. Když se ale novinář nenechal odbýt a zeptal se počtvrté na stejnou věc, Číňané mu vypnuli mikrofon. „Tohle není debata,“ rozhodl Wang a přidal vysvětlující dovětek. „Čínští lidé jsou šťastní, jak dobře žijí. Čína roste a otevírá se. Nesmíte Číňany podceňovat, nejste chytřejší než oni. Můžete být kritičtí, to je v pořádku, ale musíte věřit většině čínských lidí,“ prohlásil Wang.

Autor: