Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

svoji osobnost

Česko

designérských triků G. NÁHLÍKOVÉ A K. DOUŠOVÉ

Počáteční nesoulad s klientem je pro ně výzvou. Nikdy se nebrání diskusi. „Nejde nám pouze o módní trendy. Pokud máme klienta, který by v moderních kulisách neuměl žít, respektujeme jeho přání,“ popisují svou zásadu designérky.

Práce Gabriely Náhlíkové a Kateřiny Doušové je opravdu rozmanitá.

Kromě společné tvorby interiérů se každá věnuje i samostatným projektům. Nechte se inspirovat nápady a postřehy těchto dvou návrhářek a přeneste špetku neotřelého designu i k sobě domů.

1

Rozlišujeme veřejný a soukromý prostor

Neřešte otázku dobrého či špatného vkusu, respektujte svoji osobnost. Názory na dobrý vkus se poslední dobou radikálně mění. Nám se jako největší prohřešek proti designu jeví nezřízený konzum. Při své práci rozlišujeme veřejný a privátní prostor. Veřejný prostor by měl splňovat obecně platné estetické nároky. Soukromý prostor lidé přizpůsobují vlastním potřebám. Tady je jen na vás, jak svůj styl pojmete. Na expozici domácího umění, která proběhla minulý rok, byla k vidění řada věcí, u nichž nelze hovořit o dobrém vkusu, a přesto byly půvabné. Většinou hraje roli čas, společné vzpomínky, nostalgie a trocha legrace. A proč ne? Vždyť se jedná o byt, ne o život. Jako aktuální trend doporučujeme naši oblíbenou židli M1, kterou pořídíte v Konsepti.

2

Hýčkejte své oblíbené kousky

Nikdy se vám neokouká věc, k níž máte citovou vazbu. A také klasický design. Uměleckoprůmyslové muzeum uvádí v těchto dnech výstavu Christophera Dressera, významného průkopníka moderního designu. Nadčasové principy jeho tvorby nás těší již od 19. století a dnes ho považujeme za jednoho z prvních designérů v dnešním slova smyslu. Všechny návrhy vznikly s jasnou myšlenkou, kterou umíme číst ještě dnes. Prostřednictvím svých předmětů vyprávěl o tom, co ho zajímalo a inspirovalo. K výrobkům Christophera Dressera patří například tento kovový stojan.

3

Investujte do věčného designu

Pokud se bavíme o dobře zúročených penězích i energii, napadá nás jednoznačně slovo kvalita. Vhodně zpracovaný

design je nejen krásný, ale i věčný. Není třeba ho často obměňovat, stane se součástí našeho životního stylu a jeho hodnota časem pouze stoupá. V kolekcích mnoha firem, se kterými spolupracujeme, vedle sebe existují současné i desítky let

staré designy. Větší důkaz o existenci nadčasového stylu už nemůžete dostat. Pokuste se ovšem nalézt rovnováhu mezi novými a starými věcmi. Vyhněte se hromadění. Je nutné zbavit se věcí, které nepotřebujeme. Nezanášet si sklep, byt ani hlavu.

4

Užijte si nákupy

Na zařizování bytu je nejpříjemnější výběr nábytku a doplňků. Nenechte se o tento zážitek ochudit. Vše si osahejte a vyzkoušejte.

Nedoporučujeme svým klientům nákup přes internet, právě kvůli ztrátě přímého kontaktu s výrobkem. Zkuste si třeba naplánovat příjemnou procházku na Libeňský či Rohanský ostrov. V tamních bazarech a starožitnictvích se skrývají nečekané poklady. Ze současných značek jsme si oblíbily nábytek Konsepti, Vitra nebo třeba Blomus. V široké nabídce nás zaujala dětská verze židle Panton v mnoha barevných variantách.

5

Hledání inspirace

Inspirovat se můžete z mnoha zdrojů. My nalézáme podněty v přírodě, historii a během svých cest. „Nedávno jsem pomáhala mamince při stěhování. Prošla mi rukama spousta věcí, které už léta nikdo nepoužíval.

Řada knih, které nikdo nečetl ani číst nebude, a přesto bylo těžké se jich zbavit. I takové každodenní situace jsou přínosem v budoucí tvorbě. Cokoli děláte, může být inspirativní,“ popisuje designérka Náhlíková. Pokud se schopnost nalézt inspiraci v tom, co nás obklopuje, ztratí, je čas zkusit něco jiného. Na loňském Designbloku bylo k vidění zrcadlo Kaleidoskop. K jeho vytvoření autorku inspirovaly úvahy Carla Gustava Junga o lidské psychice. Můžete ho ale přijmout i jenom jako hru. Inspirace autorky pro vás jako diváka není podstatná. Důležité je přijímané poselství.

Autor:
Témata: design, Panton, Vitra