Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rekordní čísla nakažených syfilidou u nás zvyšují děti. Experti: Lidé se utrhli ze řetězu, přestali se bát HIV

Nárůst počtu případů pohlavním nemocí v Česku (syfilis a kapavka) - grafika. | foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

Premium Doporučujeme
Začalo to jako úplně běžná infekce s vyrážkou. Jenomže pak u sedmiměsíčního děvčátka propukly i vysoké horečky a křeče. Do nemocnice už ji vezla záchranka v bezvědomí. Dlouhá šňůra vyšetření, kterou pacientka absolvovala, nakonec odhalila syfilis.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Tedy pohlavní nemoc, kterou by u tak malého pacienta nikdo nečekal. „Dívenka se jí pravděpodobně nakazila od své stejně nemocné matky,“ uvedli lékaři Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Co je syfilis

Jde o infekční onemocnění, které patří mezi nejznámější pohlavně přenosné choroby. Postihuje orgány včetně kůže, oběhového systému, svalového a kosterního aparátu a centrálního nervového systému. Typickým prvotním projevem je ulcus, tedy vřed v místě vstupu infekce, dále dochází ke zduření mízních uzlin. Léčba se odvíjí od stadia, v němž je nemoc odhalena, přičemž bez jejího včasného zahájení může syfilis končit fatálně.

Případ děvčátka ze severu Čech ukazuje, jak velkým problémem začíná být v Česku syfilida. Počty nakažených trhají rekordy, za posledních deset let nabobtnaly dokonce o čtvrtinu. Zatímco v roce 2011 lékaři hlásili „jen“ 737 případů této choroby, předloni už to bylo 909. Nešlo přitom jen o pohlavně aktivní obyvatelstvo, syfilida se nevyhnula ani dětem. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se malých pacientů do 14 let v poslední dekádě léčilo celkem 37. V šesti případech šlo o školáky a v jednatřiceti o miminka.

Co je kapavka

Patří mezi celosvětově nejrozšířenější nemoci přenosné pohlavním stykem. Nejčastěji se projevuje hnisavým zánětem urogenitálního traktu, konečníku, hrtanu nebo očí. Průběh nemoci se z hlediska pohlaví liší, například u mužů bývá bouřlivější, s typickým hlavním příznakem ve formě hnisavého výtoku z močové trubice. V článku se dočtete o přenosu, nakažlivosti, průběhu, projevech i možnostech léčby kapavky.

„A to se v těchto číslech nepromítlo dění posledních několika měsíců, kdy byl nástup této nemoci obzvlášť dramatický. Jen v naší nemocnici jsme napočítali o 133 procent víc pacientů,“ podotýká primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík. Zdravotníci přitom podle něj předpokládali, že rostoucí epidemii pohlavních chorob zbrzdí pandemie koronaviru. „Nic takového se ale nakonec nestalo, naopak,“ tvrdí Stuchlík.

Padl strašák HIV

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!