Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Také Churchillovy umělé zuby vyhrály válku

Česko

LONDÝN/PRAHA Za trojnásobek původně odhadované částky včera norfolkská aukční síň Keys vydražila zubní protézu, která kdysi patřila britskému ministerskému předsedovi Winstonu Churchillovi.

Podle zpravodajského serveru BBC byl vítězný účastník aukce ochoten za chrup zaplatit v přepočtu bezmála půl milionu korun proto, že „jde o zuby, které pomohly vyhrát druhou světovou válku“.

Churchill, který měl od útlého dětství problémy s vlastními zuby, osobně dbal a dohlížel na to, aby mu za ně zubní lékaři vyrobili co nejvěrnější náhradu. Bál se totiž, aby umělý chrup nenarušil nebo nepozměnil autenticitu jeho mluveného projevu, jenž měl zvuk charakteristicky zastřeného hlasu s drobnými vadami výslovnosti. Britská média se shodují, že Churchillovy charismatické projevy za účelem povzbudit bojového ducha národa měly ve válečném úsilí zásadní význam. Dražený chrup, jejž do aukce poskytl Nigel Cudlipp, syn Churchillova zubního technika Dereka Cudlippa, je jednou ze dvou protéz, jež se po ministerském předsedovi dochovaly. Druhá z nich je vystavena v muzeu londýnské Královské lékařské školy (RCS). „Jsou to zuby, které zachránily svět,“ řekla jeho ředitelka Jane Hughesová.

Více čtěte na str. 24

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!