Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Takoví jsme (oni) byli a tak (jsme) se viděli

Česko

Tenkrát na Východě, Dům U Kamenného zvonu, Praha, 28. 10. - 3. 1. 2010

Fotografie

Zdaleka už ne každý si konkrétně pamatuje, jak se v Československu žilo za totality. Proto dokumenty, knihy a výstavy o tom, „jací jsme (oni) byli“, se pohybují na hranici mezi zděšením z absurdity oněch časů, překvapením, výsměchem a leckdy i nostalgií.

Pro Galerii hlavního města Prahy připravili kurátoři Vladimír Birgus a Tomáš Pospěch fotografickou expozici, jejímž základem jsou soubory snímků autorů známých (Koudelka, Štreit, Dias, Kyndrová a další), zapomenutých i zcela neznámých, profesionálů i vnímavých amatérů. Mnohé z vystavených fotografií jsou publikovány poprvé.

Překvapivě mnohostranný materiál zapůjčili spolupořadatelé výstavy - Fotobanka ČTK a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Z toho vyplývá, že leckdy absurdní i vtipný obraz někdejší československé reality se skládá kombinací oficiální agenturní fotografie, dobových módních a reklamních snímků i záběrů náhodně pořízených a dnes o to výmluvnějších, čili vedle fotografií propagujících slušovické ukázkové družstvo či povinných reportáží z tehdejších státních oficialit mohou figurovat příslušníky StB utajeně pořizované záběry ze sledování disidentů, „státu nebezpečných osob“ či „podezřelých“ cizinců, ale také neznámé snímky z dramatických dnů srpnové okupace v roce 1968 a dalších uzlových momentů naší novodobé historie, jak je zaznamenali autoři na místech mimo velká ventra.

Čeští fotografové, jak výstava potvrzuje, zachycovali život lidí v době, kdy se o svobodném výrazu příliš nemluvilo, V detailech i atmosféře, již zaznamenali, jsou dnes jejich výpovědi o to zajímavější.

Autor: