Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Talentů je dost, ale nevydrží

Česko

V 80. letech vyhrála čtyři grandslamové turnaje a byla třetí nejlepší tenistkou světa. Dnes je trenérkou a hlavně matkou na plný úvazek.

Legendární česká tenistka Hana Mandlíková (47) žije na Floridě, ale letos už podruhé zavítala do rodné země.

Pražské Spartě totiž od léta pomáhá hledat mladé talenty.

* Když se s vámi talentované české děti setkají, uvědomují si ještě, že před nimi stojí legendární tenistka, která patřila mezi nejlepší na světě?

V to doufám. Už sice nezažily moji aktivní kariéru, ale od rodičů vědí, že jsem něčeho dosáhla. Chvíli jsou proto nervózní, ale to je přirozené. Děti se stydí. Až postupně se atmosféra uvolňuje.

* Nemáte pocit, že „bílému sportu“ v Česku chybí právě mladé talenty?

Je jich tu spoustu, ale jen do určitého věku. Pak se jejich vývoj zastaví. V patnácti letech jsou se sebou spokojení a ztrácí motivaci. Nesmí myslet na peníze, ale hlavně na sportovní výkony. Musí chtít vyhrávat grandslamy jako kdysi já.

* Dá se přílišné spokojenosti nějak předcházet?

České děti by měly odjet na půl roku do Spojených států, kde zjistí, že ani tam není nic zadarmo. Za všechno se v životě musí bojovat. Tohle by jim měli rodiče tlouct do hlavy stejně jako mně, Ivanu Lendlovi nebo Martině Navrátilové. Já si taky raději hrála s klukama na ulici. Jenže pak se to zlomilo, poslechla jsem tátu a existoval pro mě jen tenis. Začala jsem hrát na turnajích na východ od nás a později se dostala i na západ. Teprve tam jsem si připadala jak opravdová Alenka v říši divů.

* Jak dlouho zabere vychovat z talentu hráče světové třídy?

Od šesti do patnácti let věku. Pak už se musí dítě rozhodnout samo, jestli je tenis přesně to, čím se chce živit. Já jim můžu ukázat cestu, ale pak už je to na nich.

* Je nedostatek motivace i problém ženského tenisu současnosti, který se krčí v pozadí zájmu za tím mužským?

Možná ano. Jsem proto strašně ráda, že se vrátila Justine Heninová a Kim Clijstersová, která dva roky nehrála, měla dítě, a hned získala titul na US Open. Z druhé strany to naznačuje, jak je na tom ženský tenis špatně. Dřív by se něco takového stát nemohlo.

* Jak dlouho se nyní v Česku zdržíte?

Čas všechno stihnout mám až do příštího čtvrtka, pak jedu na týden do Rakouska na hory a potom se zase vrátím sem na čtyři dny. Původně jsem chtěla běžkovat v Harachově, ale chybí sníh.

* Vánoce oslavíte na Floridě. Udržujete i v zámoří české zvyky?

Ani si to nedokážu představit jinak. Jediný rozdíl je, že my zdobíme stromeček už na začátku listopadu a ne až na Štědrý den.

***

České děti by měly odjet na půl roku do Spojených států, kde zjistí, že ani tam není nic zadarmo. Za všechno se v životě musí bojovat.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...