Neděle 2. června 2024, svátek má Jarmil
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tančili jsme s výpovědí v ruce

Česko

Osud Ondráše – Po souboji s Parkanovou se vojenský soubor vrací na scénu

Vojenský umělecký soubor Ondráš určila ministryně Vlasta Parkanová ke zrušení. Bitvu ale prohrála – ona už ministryní není, Ondráš zůstal. Vedoucí jeho uměleckého provozu Čestmír Komárek líčí, jak tančili, hráli a jednali v okamžiku, kdy měli v ruce výpovědi. A nikdo neodešel.

* LN Jaký máte pocit, když jste, obrazně řečeno, utekli Parkanové z lopaty?

No, je to přece jen naše bývalá velitelka, takže bych byl opatrný. Z jedné strany příjemný, z té druhé zavazující. Fakticky si po roce napětí soubor oddechl a to se týká i amatérské části, která všechna vystoupení dělá zadarmo a zrušení Ondráše by je zbavilo zázemí.

* LN Změnilo to, čím jste prošli, nějak vztah „ondrášů“ k armádě?

Věděli jsme, že určitá malá část lidí v armádě a na ministerstvu obrany stojí proti Ondrášovi. Bohužel ta, která tehdy mohla asi vývoj ovlivnit. Další kolegové v armádě ale stáli na naší straně. Už to, že si žádali naše vystoupení, byla obrovská podpora.

* LN Požadavkem nového ministra bylo posílit povědomí, aby bylo při vyslovení jména Ondráš jasné propojení s vojáky. Budete tančit a zpívat v uniformách?

V našich řadách už vlastně žádný voják není, jsme všichni v civilu. Navíc děláme uměleckou sféru, kostýmy či kroje jsou nezbytné. Mám pocit, že je to spíš nepochopení – mnoho lidí, kteří se zajímají, ví, že patříme k armádě. To povědomí bylo snížené fámou, že hrajeme pouze pro generály a na jejich svatbách a výročích, že jsme kulturním programem na večírcích.

* LN A nebylo a není snad i to součástí vaší práce?

Samozřejmě, ale máme za sebou i stovky vystoupení pro vojenské útvary, města, obce i folklórní festivaly, přibližovali jsme naši kulturu v zahraničí. Bylo to více než 200 vystoupení ročně. Ale i špatná reklama je reklama. Soubor to nepoškodilo. Jen ten ondrášovský vlak byl přibrzděn, a než se zase rozjede, bude to trvat. Ale třeba letošní brněnskou F-scénu jsme připravovali už s výpověďmi v rukou, v době, kdy jsme nevěděli, co bude. A uskuteční se i díky spolupráci s Brněnským kulturním centrem, Folklórním sdružením České republiky a Jihomoravským krajem.

* LN Provoz Ondráše stojí kolem 25 milionů korun ročně. Není trochu paradox, že nevybíráte vstupné?

My ho totiž jako armádní složka vybírat nesmíme. Proto stále jedeme ve stejných kolejích. A ukazuje se, že změna není tak jednoduchá otázka, jak se zdálo. Musíme najít vhodnou úpravu předpisů, nikdo s takovou alternativou léta nepočítal.

* LN Když nebudete zadarmo, nesníží to zájem o Ondráše? Nebojíte se, že často bylo hlediště plné právě kvůli vstupu zdarma?

Mnozí lidé říkají, že za naše vystoupení rádi zaplatí. I to, že budeme vybírat, je svým způsobem motivace, důkaz toho, že za zážitek lidem stojíme.

* LN Kdo vlastně nesl ten roční zánik nejhůř?

Dívčí část souboru. Jednali, zpívali a tančili jsme i s výpovědí v ruce, ale dobrý pocit to nebyl. Nebylo totiž moc jiných cest – normálně se vojenské útvary ruší rok a půl, nám to strouhli na několik měsíců. To nebyl čas pro hledání krizových scénářů, prodloužení a konečné rozhodnutí byl malý zázrak.

* LN Co vás vlastně na celém tom ročním maratonu nejvíce překvapilo?

Negativně? Způsob zrušení. Někdo se v červnu 2008 rozhodl, ze dne na den vyhlásil, že soubor končí, že umělecká činnost je možná jen do konce prázdnin. Po stránce administrativní jsme chystali likvidaci. Ale lepší je to příjemné překvapení, že se dala dohromady petice s dvaceti tisíci podpisy na naši podporu a bylo jich dost přesto, že bylo třeba pro nezbytná úřední jednání odečíst tu spoustu podpisů ze zahraničí.

***

Ondráš se vrací „svojí“ F-scénou Oslavou záchrany souboru Ondráš se stane dvanáctý ročník cyklu letních folklorních večerů F-scéna. Od 2. do 4. a od 23. do 25. 7. se na něm představí hostitelský Ondráš, 9.–11. 7. Jahodná z Košic a 16.–18. 7. soubor Kohoutek z Chrudimi. Představení se konají na nádvoří Staré radnice, výjimkou je úvodní na Špilberku. Začátky jsou ve 20.30, vstup je zdarma, je třeba ale mít místenku vydávanou hodinu před začátkem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: