Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Táta měl góly v krvi, já jsem jiný

Česko

PRAHA Kdysi obávaný útočník Verner Lička nastřílel za deset let v Baníku sto tři ligových gólů. Dnes je generálním manažerem ostravského klubu a šéfuje svému synovi. Mario Lička (27) zvolil narozdíl od otce post záložníka, ale i přesto zdědil jeho zabijácký střelecký instinkt. „Táta to měl prostě v krvi,“ směje se středopolař, který je se šesti brankami zatím nejproduktivnějším fotbalistou české ligy. Dnes ho čeká velká výzva. Potvrdit formu v zápase s pražskou Spartou na Letné.

* LN Vstřelil jste šest gólů ve dvanácti zápasech. Znamená pro vás tento osobní úspěch hodně?

Jsem rád, ale zatím to příliš neřeším. Je to dílčí úspěch. Můj cíl není získat korunu pro krále střelců.

* LN Co na to otec, který v osmdesátých letech patřil mezi nejlepší ligové kanonýry?

Určitě je taky rád, ale nebavíme se o tom. Dovedu si představit, že má stejný názor jako já. Do třicátého kola je ještě daleko a já jsem spíš záložník než rozený střelec.

* LN Nedělá si z vás legraci, že se svými čtyřiadvaceti góly máte do jeho bilance ještě daleko?

Spíš mi přeje další. Dávat branky mě ale rozhodně nenutí. Ani si ze mě nedělá srandu, že když jich dám ještě dvacet, tak určitě budu králem střelců.

* LN Proč jste nešel v jeho šlépějích a nestal se útočníkem?

Táta to měl v krvi. Dávat góly pro něj bylo typické. Někdy tvrdí, že ho za to spoluhráči neměli rádi. Já jsem jiný. Jsem záložník. Techniku na zakončování sice mám, ale do šancí se dostávám méně.

* LN Takže jste o postu útočníka neuvažoval ani v mládí?

Jako kluk, zhruba od čtyř do deseti let, jsem hrál v mládežnických kategoriích ve Francii v útoku. Jenže jak jsem se vrátil do Česka, nastupoval jsem jen v záloze. Vyplynulo to tak nějak samo.

* LN Otec je teď v Ostravě generálním manažerem. Nesetkal jste se někdy s hlasy, že máte protekci?

Určitě se najdou lidé, kteří si to myslí. Od spoluhráčů, kterých se to nejvíc týká, ale nic takového necítím. Táta u většiny mých angažmá nebyl, tak ani nevidím důvod, proč by to měl někdo říkat.

* LN Navíc se vám teď hodně daří. Je to nejlepší začátek sezony ve vaší kariéře?

Možná je to můj zatím nejlepší start do sezony, ale je teprve podzim. Moje první sezona v Baníku byla taky skvělá. Dal jsem tehdy sedm gólů a stal se Objevem roku. Další sezonu jsme byli mistry, ale já spálil spoustu šancí. Naštěstí to nevadilo, protože tenkrát se rozstřílel Marek Heinz.

* LN Baník má ročník dobře rozehraný, jaké jsou vlastně klubové ambice po takovém startu?

Jsme třetí, tak nemůžeme chtít něco horšího. Ale pozor! Loni jsme byli po podzimu také třetí a jak to dopadlo... Letos na jaře jsme všechno pokazili a končili devátí. Něco takového už se nesmí stát. Musíme pokračovat po cestičce, kterou jsme si tak pracně vyšlapali.

* LN Takže máte v plánu dneska porazit Spartu?

Chceme vyhrát, ale ani bod by nebyl špatný. Záleží na průběhu zápasu, jestli si výhru zasloužíme. Máme alespoň o motivaci postaráno. Není to sice vrchol sezony, ale náboj je větší. Sparta je hlavně pro fanoušky úhlavní nepřítel.

***

Fotbalová liga Program 13. kola Dnes 16.00 Příbram - Slavia Praha, 18.15 Sparta Praha - Baník Ostrava (ČT 4). Zítra 15.00 Kladno - Teplice, Jablonec - Bohemians Praha, 17.00 Bohemians 1905 - Liberec, Mladá Boleslav - Slovácko, Olomouc - České Budějovice. Pondělí 2. listopadu 17.30 Plzeň - Brno (ČT 2).

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...