Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tažení Tichomořím v obýváku

Česko

Filmový čtvrtek – Válka zachycená z bitevního pole, firemní vampyrismus a precedentní Čeští lvi

Od pondělí na kanálu HBO poběží desetidílný seriál The Pacific, mapující tažení americké armády v Tichém oceánu za druhé světové války. Velkolepý projekt produkčně zaštítili Steven Spielberg a Tom Hanks.

Válečný seriál The Pacific se podle propagačních materiálů má stát „největší událostí v historii televize“. Takové řeči jsou vždy nadnesené, desetidílný projekt však skutečně má úctyhodné rozměry. The Pacific, který s kabelovkou HBO a studii Seven Network Australia a DreamWorks koprodukovali Steven Spielberg a Tom Hanks, stál dvě stě milionů dolarů, a je tedy nejdražším televizním seriálem v historii.

The Pacific líčí postup amerických vojsk Tichým oceánem během druhé světové války. Nevyhnutelná jsou tudíž srovnání s oceňovaným seriálem Bratrstvo neohrožených, který popisoval tažení Američanů od invaze v Normandii do pádu Berlína. I pod ním byli vedle HBO podepsáni Spielberg s Hanksem, kteří tak navázali na spolupráci na tematicky podobném filmu Zachraňte vojína Ryana.

The Pacific začíná v prosinci 1941 po japonském útoku na Pearl Harbor. Probíjí se přes slavné bitvy – Guadalcanal, Cape Gloucester, Peleliu, Iwo Jimu, Okinawu – až po návrat vyčerpaných hrdinů domů po kapitulaci Japonska.

Série vznikla podle memoárů skutečných příslušníků americké námořní pěchoty Eugena Sledge, Johna Basildona a Roberta Leckieho. (Kniha posledního zmiňovaného Helmet for My Pillow poprvé vyšla už v roce 1957 a stala se jedním z prvních amerických bestsellerů o druhé světové válce.) Trojice hrdinů, kteří epizody propojují, nese jejich jména; hrají je zatím nepříliš známí Joe Mazello, Jon Seda a James Badge Dale, pro něž by The Pacific mohl znamenat výtah k širšímu povědomí.

Nejprve se divák seznámí s „Bobem“ Leckiem, který se těsně před narukováním zakouká do sousedky Very. Eugenovi jeho ochranitelský otec lékař z napůl fiktivních zdravotních důvodů narukovat nedovolí, což mladík nese velmi těžce. (Dočká se až ve druhé části.) Chaos bitev a čekání mezi nimi Bob je po výcviku vysazen na ostrově Guadalcanal v jižním Tichomoří. Scéna vylodění okamžitě připomene podobný výjev právě ze Zachraňte vojína Ryana. Tentokrát se však žádný masakr nekoná: Japonci číhají ukrytí ve vnitrozemí a američtí mariňáci je musejí vyšťárat v džungli, kde se mohou schovávat za každým stromem.

První díl tak ukazuje válku zase trochu jinak, než jsme zvyklí: jako mnohdy otravné čekání, při kterém nikdo nemůže vědět, co se stane v příští minutě či odkud znenadání přiletí šrapnel. Ostatně první oběť mezi Američany zemře omylem střelou z vlastních řad.

Když konečně dojde ke střetnutí, bitva působí velmi chaoticky – tím spíš, že se odehrává v noci. Jistá nepřehlednost akčních scén byla zřejmě záměrem tvůrců, kteří možná chtěli zachytit válku přímo z bitevního pole, kde účastník nemá možnost přehlédnout celé bojiště z jeřábu či přepínat si mezi záběry z různých úhlů.

Totéž může platit i o způsobu, jakým je zobrazená americká armáda jako celek. Hlavní hrdinové nemají spolu s divákem představu o rozhodnutích na vyšší šarži, než je jejich přímý nadřízený, nevědí o postupech vlastních sil na jiných bojištích, z celkového obrazu vidí jen střípek. To přispívá ke klaustrofobickému pocitu unavených chlapů zaseklých na malém ostrově daleko od domova.

Druhý díl publikum vtáhne rovnou do akce a nabídne širší žánrový rozptyl. Zatímco úvodní část je vyjma poněkud vypjatě vlasteneckého úvodu z jednoho chlapáckého kusu, tady dojde například i na humor v podobě scén, kdy vojáci vyrabují špatně hlídaný sklad zásob vlastní armády. Třetí díl se pro změnu odehrává v zázemí v Melbourne a obsahuje silnou romantickou linii. Nechybí scény sentimentální, jako když se jeden z vojáků dojímá nad osobními věcmi zabitých Japonců, i naturalistické – například když si Američané z Japonce zahnaného do kouta udělají cvičný terč.

Jako celek se seriál rozbíhá poměrně pomalu, s dalšími díly by se však měl dostat do otáček. Investované peníze jsou na něm poznat – a je to i investice do budoucnosti, protože The Pacific lze použít jako pomůcku pro výuku historie.

Premiéra první části proběhne současně v USA, České republice i v dalších zemích po celém světě v pondělí 15. března na kanálu HBO, další díly pak budou uváděny vždy v pondělí.

The Pacific

(USA, 2010)

hrají: Joe Mazello, Jon Seda,

James Badge Dale a další

běží na HBO každé pondělí ve

20.00 od 15. 3.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!