Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lázně zkusí novinku, terapeutické cviky v prostředí virtuální reality

ilustrační snímek foto: Bonusweb.cz

Je možné využívat moderní technologie v lázeňské léčbě? Otázkou se už nějaký čas zabývají odborníci z Institutu lázeňství a balneologie Karlovarského kraje. Teď se jejich myšlenky dostávají do praxe v pilotním projektu. Jako první se do něj zapojilo františkolázeňské Aquaforum.
  10:53

V prosinci minulého roku se uskutečnilo dotazníkové šetření s cílem zjistit vztah klientů k inovacím v lázeňské léčbě. Na průzkum navázal odborný workshop zaměřený na možnosti uplatnění virtuální reality v oblasti léčebné rehabilitace, v jehož rámci specialisté vybrali indikace, pro které by byla přínosem.

Následně odstartoval pilotní projekt, jehož cílem je ověřit, nakolik vhodné a jak účinné je využití virtuální reality v rámci třítýdenního komplexního lázeňského pobytu. Prvním zařízením Karlovarského kraje, které se zapojilo do výzkumné studie, se stala lázeňská společnost Františkovy Lázně Aquaforum.

„Pro naše klienty je projekt dalším doplněním a rozvojem spektra rehabilitačních služeb. Zatím probíhá v pilotní fázi. Máme za sebou proškolení personálu, testování přístrojů a první terapeutické výsledky. Ty potvrzují naše očekávání, že mají pozitivní dopad na rozvoj motoriky, rozvoj správných pohybových návyků a řešení dysbalancí,“ uvedl David Soukup, ředitel zdravotního úseku společnosti.

Většina klientů má podle něj k této nové a unikátní formě terapie pozitivní přístup. „Z hodnocení již nyní vyplývá pozitivní efekt jak v objektivní rovině medicínských výsledků, tak v subjektivní rovině pocitů a preferencí pacientů. Pilotní a přípravnou fázi bychom rádi uzavřeli a vyhodnotili v průběhu prvního čtvrtletí roku 2023. Pokud vše dopadne dobře, rádi bychom tuto metodu zařadili do standardní nabídky procedur pro všechny klienty naší společnosti,“ doplnil Soukup.

Projekt láká i jiné

V příštích měsících začnou moderní způsob rehabilitací zkoušet také v Alžbětiných lázních v Karlových Varech, Léčebných lázních Konstantinovy Lázně, řetězci lázeňských hotelů a resortů Royal Spa a v Léčebných lázních Mariánské Lázně.

„Kromě klasické léčby využívající naše přírodní léčivé zdroje klademe velký důraz i na intenzivní rehabilitaci a fyziatrii. Neustále hledáme nové rehabilitační metody, inovativní přístroje, učíme se novým metodikám. Proto také dlouhodobě a úzce spolupracujeme s Institutem lázeňství a balneologie. V projektu, který spojuje lázeňskou rehabilitaci a virtuální realitu, vidíme velký potenciál,“ uvedla hlavní lékařka společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně Markéta Hovorková.

Odborníci už prokázali, že jednoduché cviky ve virtuální realitě snižují spastické bolesti a zlepšují psychický stav pacientů. Navíc motivují ke cvičení a rehabilitaci, která je příjemnější, oživí. Také pohyb zintenzivní a prodlouží.

„Náš výzkumný projekt zahrnuje, vedle klasických léčebných metod, které jsou předepisovány na základě posouzení zdravotního stavu pacienta lékařem při vstupním vyšetření, také sérii terapeutických her v prostředí virtuální reality. Ty umožňují efektivní trénink pohybu horních a dolních končetin, svalstva trupu, uvolnění svalových spasmů či posílení oslabeného svalstva,“ řekla hlavní řešitelka projektu, výzkumná pracovnice Institutu lázeňství a balneologie Alina Huseynli.

Není to ale jediný projekt institutu, který se zaměřuje na moderní technologie. Jeho střednědobým cílem je vybudování společného vědeckovýzkumného pracoviště v oblasti digitálních technologií v lázeňství.

Založení společného výzkumného pracoviště s poskytovateli lázeňských služeb představuje účinný způsob, jak výsledky vědy a výzkumu přenést do praxe. „Efektivní přenos z výzkumné sféry do aplikační oblasti a jejich následné využití jsou pro rozvoj lázeňství a balneologie klíčové,“ shrnula Alina Huseynli.

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...