Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Smrt ženy nalezené na hřbitově se vyšetřuje jako vražda, podezřelý je také mrtvý

Na hřbitově v Pohoří na Šumavě nalezl turista tělo mrtvé ženy, kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu (30. října 2023) foto: Policie Jihočeského kraje

Tělo ženy s několika střelnými ranami nalezl v sobotu turista na hřbitově v Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku. Kriminalisté její smrt vyšetřují jako vraždu. Podle rakouských médií je z činu podezřelý její partner, kterého policie Dolního Rakouska v pondělí odpoledne našla rovněž mrtvého.
  13:03aktualizováno  21:00

Tělo podezřelého 34letého muže rakouská policie nalezla ve stodole u města Langenlois, řekl agentuře APA mluvčí policie Johann Baumschlager. V oblasti policie předtím spustila rozsáhlou pátrací akci, do které se zapojily i zásahové jednotky a vrtulník. Policie také odvolala doporučení, aby v lidé oblasti nechodili na procházky do přírody, protože podezřelý mohl být ozbrojený.

„Hledanou osobu nalezly policejní složky bez známek života ve stodole u Schilternu kolem 16:30. Předpokládá se, že muž spáchal sebevraždu,“ uvedli v podvečer policisté Dolního Rakouska na sociální síti X.

Zavražděnou ženu nalezl náhodný turista v sobotu kolem poledne na hřbitově v osadě blízko rakouských hranic. „Jihočeští kriminalisté ohledali tělo, místo nálezu i širší okolí. Nařízená soudní pitva potvrdila násilnou smrt. Jak se tělo zavražděné dostalo na hřbitov v Čechách, není jasné,“ konstatoval jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

V případu je stále mnoho nevyřešených otázek, proto policisté nechtějí sdělit bližší informace o národnosti nalezené ženy ani o okolnostech jejího úmrtí. Naopak žádají o pomoc veřejnost. Každý, kdo se pohyboval v okolí Pohoří, zvlášť kolem hřbitova nebo na silnici, která osadou vede ke státní hranici, a má ve vozidle palubní kameru, ať kontaktuje policisty na lince 158.

„Zda byla žena zavražděna přímo na hřbitově, nebo ji tam pachatel pouze převezl, zatím nevíme. Vše právě důkladně prověřujeme,“ sdělil Matzner.

„Důležití jsou i turisté, kteří v Pohoří nebo v jeho okolí fotografovali. Kriminalisty zajímá období od čtvrtečního večera minulý týden do sobotního poledne. Jde o velmi závažný zločin, kriminalisté prověří každou stopu,“ ujistil Matzner.

Měl povolení držet zbraň

Portál Salzburger Nachrichten píše, že podezřelým mužem je 34letý partner o pět let starší majitelky stáje z okresu Zwettl. Žena byla před několika dny nahlášená jako pohřešovaná. Po nálezu na hřbitově policisté zjistili střelné rány v jejím těle.

Pátrací týmy se zaměřily na okolí městečka Langenlois a vesnice Schiltern. Policisté zároveň upozornili veřejnost, že muž může být ozbrojený, protože má povolení držet zbraň, a vyzvali lidi, aby se do oblasti pátrání nevydávali na procházky.

Jejich pátrání po podezřelém skončilo v pondělí odpoledne, kdy muže našli mrtvého ve stodole u Schilternu.

Podle Salzburger Nachrichten byla zavražděná členkou okresního vedení Svobodné strany Rakouska (FPÖ), která bývá označovaná jako krajně pravicová, v Zwettlu. Loni v únoru ve městečku Horn uspořádala demonstraci proti nátlaku nechat se očkovat proti covidu-19. Protest, na který přišlo 250 lidí, prý tehdy městečko ochromil. Podle některých rakouských médiích byl podezřelý rovněž členem této strany.

Jde o další násilné úmrtí v Jihočeském kraji v krátké době. Od července policisté vyšetřují vraždu novorozence, jehož tělo nalezli v kontejneru na posyp u bytového domu v Lipně nad Vltavou. V polovině září kriminalisté obvinili devětatřicetiletého muže z vraždy ženy v Dolním Dvořišti. Na konci září vyšetřovali tragické úmrtí ženy a muže ve Frymburku na Českokrumlovsku. Podle policie šlo o vraždu a sebevraždu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , ,