Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Téměř třetina českých exekutorů čelí kárné žalobě

Česko

  20:35
BRNO - Nejvyšší správní soud (NSS) musí vyřešit více než sto kárných žalob na exekutory, stíhána je téměř třetina z nich. Mezi kárně stíhanými je i prezidentka exekutorské komory Jana Tvrdková a další funkcionáři. NSS převzal v roce 2009 neskončená řízení od kárné komise Exekutorské komory ČR, protože podle poslanců byly postihy, které exekutorům za prohřešky udílela jejich stavovská organizace, příliš mírné, navíc řízení trvala velmi dlouho.

"Evidujeme celkem 107 spisů týkajících se kárných věcí exekutorů, z toho 73 věcí bylo přerušeno kvůli řízení před Ústavním soudem," řekl asistent předsedy nejvyššího správního soudu Pavel Trna. Informovala o tom televize Nova.

ČTĚTE TAKÉ:

NSS po převzetí neskončených řízení od kárné komise Exekutorské komory ČR v roce 2009 jejich projednávání přerušil a navrhl Ústavnímu soudu, aby zrušil část přechodných ustanovení exekučního řádu, a to mimo jiné kvůli zneužití zkrácené legislativní procedury v Poslanecké sněmovně. Ústavní soud v srpnu návrh zamítl, projednávání přerušených řízení by tedy mělo pokračovat.

Případů je údajně tolik, že soud kvůli tomu musel zřídit další - už pátý - speciální senát.

Podle seznamu exekutorů, kteří jsou kárně stíháni, bylo nejvíce žalob podáno na Otakara Kořínka, který by se měl zodpovídat z devíti případů. Kořínek však už byl mezitím z funkce exekutora odvolán a odvoláni byli i další tři stíhaní exekutoři. Nikomu z nich už trest nehrozí, podle Trny bude jejich kárné řízení zřejmě přerušeno.

Autoři: ,