Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ten, který spal v dresu Shearera

Česko

Kanonýr Tottenhamu Dimitar Berbatov by se mohl stát nejdražším fotbalistou v Anglii

LONDÝN/PRAHA Střílí góly jako na běžícím páse. Ostatně Slavia se o tom mohla minulý týden přesvědčit v Poháru UEFA na vlastní kůži.

Nejbohatší kluby za něj nabízejí Tottenhamu rekordní částky, na stránkách bulvárních novin se propírá jeho vztah s bulharskou miss Tedi Velinovou. A co na to všechno říká útočník Dimitar Berbatov?

Čtyřnásobného bulharského fotbalisty roku je často plné hřiště, přesto nestojí o zbytečnou publicitu. „Jsem otrávený z toho, že vidím své jméno na titulních stranách. Myslím, že už to novináři přehánějí. Přeju si, abych měl na fotbal klid,“ prohlásil na začátku roku, když ho naháněly nejbohatší kluby na ostrovech.

Severolondýnský klub vlně zájmu odolal. Zatím. Konkurenti Tottenhamu z anglické ligy byly přitom ochotni sáhnout hluboko do kapsy. Chelsea si údajně přichystala na angažování Berbatova 26 milionů liber (915 milionů korun), o něco vyšší částku zkoušel nabídnout prý Manchester United. Berbatov by se tak stal nejdražším fotbalistou v historii anglické ligy. „Jenže velké kluby nikdy neprodávají velké hráče. Pokud je Tottenham velkým klubem, Berbatov zůstane,“ vysvětlil trenér „Kohoutů“ Juande Ramos, proč z námluv sešlo.

Už od dětství měl Berbatov pro zářnou kariéru předpoklady. Před 27 lety se narodil sportovnímu páru - jeho otec nastupoval za prvoligové kluby CSKA Sofia a Pirin Blagoevgrad, jeho matka zase hrála házenou. Ve stejných klubech jako jeho otec udělal první fotbalové krůčky také Berbatov junior.

Pro jeho kariéru se ukázala jako klíčová inspirace hráčem, kterého mohl sledovat pouze v televizi. „Zbožňoval Alana Shearera. V dresu Newcastlu s jeho jménem často i spal,“ zavzpomínala Berbatovova matka Margarita.

Na černé listině se Šimákem Anglický kanonýr nosil na zádech devítku. Stejné číslo si proto zvolil také Dimitar. Patří mu dnes v Tottenhamu, výhradně devítky najdete i na poznávací značce jeho auta.

Cestou do kolébky fotbalu se zastavil na pět let v Leverkusenu. Tam mu trvalo tři roky, než vypiloval střeleckou mušku. Spolu s Janem Šimákem se dokonce chvíli ocitl na černé listině, když bez omluvy zmeškal čtyři tréninky. Trenér Toppmöller mu dal pokutu 10 500 eur a vzkázal, že se s ním a Šimákem „nebude párat“.

Na rozdíl od „zlobivého chlapce“ z Česka se Berbatov dokázal polepšit. Nejlepším důkazem se staly jeho statistiky z posledních dvou sezon strávených v Německu, během nichž stačil padesátkrát skórovat.

Když se v létě 2006 rozhodoval, kam vyrazit dál, mohl si vybírat. Nakonec ukázal na Tottenham. Rychle začal dávat góly na místech, kde se dařilo i jím zbožňovanému Shearerovi.

V premiérové sezoně zastínil dlouholetou oporu Robiieho Keana, s nímž se jinak na hrotu ideálně doplňuje.

Problém neměl ani se znalostí jazyka. Angličtinu se naučil opakovaným sledováním filmové trilogie Kmotr. Pokud si výjimečnou formu udrží, je pravděpodobné, že se mu bude hodit ještě hodně let.

Autor: