Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Ten, který ví, jak na to

Česko

Cenu v nenápadné, ale důležité kategorii Producent roku letošních Grammy Awards získal Rick Rubin, „nejdůležitější producent posledních dvaceti let“.

Pětačtyřicetiletý Frederick Jay Rubin se na hudební scéně pohybuje od roku 1982. Není jen „nejdůležitějším producentem posledních 20 let“, kterýžto titul mu přiřkla MTV, ale podle magazínu Time také mezi stovkou „nejvlivnějších lidí na planetě“. V současnosti jeden z šéfů vydavatelství Columbia Records zakládal v minulosti prestižní hiphopový a r&b label Def Jam Records, resp. Def American v roce 1988, který se později přeměnil na American Recordings. Ten proslavil svými pozdními nahrávkami americký country zpěvák Johnny Cash.

Pro titul producenta roku Grammy Awards si šel Rubin dvakrát, dohromady mu ale patří deset gramofonů. Nejvíce si jich odnesl v roce 2007, kdy produkoval album Stadium Arcadium americké kapely Red Hot Chili Peppers a nejúspěšnější country nahrávku formace Dixie Chicks.

Dalších dvacet let?

Není to ale jen country, které Rubina proslavilo. Za mnohé vděčí také rapu a hip hopu. V legendárních Beastie Boys působil jako DJ, později produkoval všechny jejich nejslavnější desky. Je známý pro svou oblibu ve fúzi rocku a rapu, jak je prezentoval s formacemi Run-DMC, Beastie Boys, Red Hot Chili Peppers nebo radikálními aktivisty Rage Against the Machine.

Ještě víc než country a rap jej ale proslavil metal a heavy metal. Jednou z vůbec prvních produkovaných desek byla kultovní Reign in Blood od thrashmetalové kapely Slayer v roce 1986, často spolupracoval na nahrávkách Glenna Danziga a jeho metalové formace Danzig. V novém tisíciletí stál za úspěšnými deskami Slipknot, System of a Down, Audioslave, ale také Neila Diamonda, Shakiry nebo Weezer. Velkým hitem pod jeho taktovkou byla kolaborace U2 a Green Day v singlu The Saints are Coming, vloni sklidil smetanu z úspěchu nových desek Metalliky, švédských The (International) Noise Conspiracy, Jakoba Dylana a zcela nepochybně na sebe nedá zapomenout ani v nadcházejícím roce. Svým jménem zaštítí nové ZZ Top, Slayer a také Pearl Jam.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...