Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Teploty o víkendu leckde nevystoupí nad minus deset stupňů

Česko

  13:16
PRAHA - Takzvané arktické dny prožijí lidé dnes a v sobotu na severu Čech, Moravy a Slezska. Teploty vystoupí nejvýše nad minus deset stupňů. Ledovými dny označují meteorologové ty, kdy ani přes den teploty nevystoupí nad nulu. Takové v Česku panují od neděle.

Dnes je zatím nejtepleji v Chebu nejvyšší teplota tam dosáhla minus 6,2 stupně Celsia, nejnižší teplotu naměřili meteorologové na Milešovce, a to minus 16,1 stupně.

Průměrné denní teploty dosahují jen minus deset až minus pět stupňů Celsia, což jsou teploty pět až devět stupňů pod normálem. Chlad do Česka přináší vlhký arktický vzduch proudící kolem rozsáhlé oblasti nízkého tlaku vzduchu nad centrálním Středomořím.

Mrazy

Víkendové lyžování

Po neobvykle dlouhém a teplém podzimu přineslo ochlazení do Česka i sníh. Nejvíc ho leží na Šeráku, a to 35 centimetrů, na Churáňově nasněžilo 27 centimetrů, v Krkonoších leží sněhová pokrývka do deseti centimetrů.

V Praze naměřili meteorologické stanice šest centimetrů sněhu, v Pardubicích dosahuje výška sněhu tři centimetry, v Českých Budějovicích mají jen lehký centimetrový poprašek.

Chladné počasí potrvá podle předpovědi do neděle, od pondělí se pak začne postupně oteplovat. V úterý se dostanou teploty nad nulu, takže sníh začne odtávat. Na Štědrý den by se měly kolem nuly pohybovat i noční teploty. K tomu předpovídají meteorologové déšť.

Autoři: ,