Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

„Test DNA si dobře rozmyslete“

Česko

Záměna dětí - Omyl nemocnice odhalil až test DNA. Co zjistí a jak funguje?

Zájem o anonymní testy rodičovství v poslední době nebývale stoupl.

A to hlavně kvůli třebíčské záměně dětí.

PRAHA Chce-li dnes rodič zjistit, zda dítě, které vychovává, je opravdu jeho, může se prakticky anonymně obrátit na specializované firmy. Laboratoře, které se zabývají analýzou DNA, mají v posledních dnech v Česku mnohem více napilno.

„Lidé chtějí jednak informace o testování rodičovství, jednak mají sami o testy zájem,“ říká Lucie Benešová z pražské společnosti Genomac International. Podle ní stoupl zájem o testy zhruba dvojnásobně. „Není to obrovská exploze, ale zvýšený zájem pozorujeme. Samozřejmě že to má souvislost s kauzou záměny dětí,“ říká Benešová. Anonymní test otcovství je velmi jednoduchá procedura. Stačí se nejdříve telefonicky nebo přes internet objednat. Zájemce obdrží tzv. odběrový kit se štětečky a zkumavkami, návod a formulář, který musí vyplnit. Samotný odběr se provádí setřením vzorku z ústní dutiny. To pak zašle zpět do laboratoře. Po zhruba týdnu jsou testy hotové.

Odborníci ale radí při testech otcovství k obezřetnosti. „Testování je vždycky píchání do vosího hnízda. Někdy se dozvíte to, co vědět nechcete. Vždycky žadatelům říkám, ať si to dobře rozmyslí,“ varuje zájemce ředitel firmy Generi Biotech z Hradce Králové Radovan Haluza. Ze stejného důvodu je proti myšlence testování DNA přímo v porodnicích. „V harmonických rodinách se rodičovství netestuje. Je to krizová záležitost,“ řekl Haluza, který i potvrdil zvýšený zájem o tyto testy v poslední době. Anonymních otcovských testů provádí Generi Biotech ročně řádově stovky.

Společnosti které se analýzou DNA zabývají, poskytují i určování mateřství. Zatímco se říká, že „otec je vždy nejistý,“, testy mateřství jsou pouze výjimečná záležitost. „Tak obskurní věc, jako je záměna dětí v nemocnicích, je skutečně mimořádná,“ říká Haluza s tím, že v letošním roce skutečně jeden případ zjišťování matky skutečně měli. Například v Německu takový test matka dokonce může odmítnout.

Některé firmy nabízí svým klientům také „test nevěry“ - zjišťování genetického materiálu například podle skvrn na oblečení. To nabízí například pražská firma DNAtest. Jiné společnosti toto odmítají. „Na základě našeho vlastního etického kodexu zásadně odmítáme testovat bez písemného souhlasu zúčastněných osob,“ řekla Benešová z Genomac International.

***

se zjišťuje otcovství

Buď u firem, které provádí testy nebo v lékárně lze pořídit soupravu, pomocí které se odeberou vzorky z ústní dutiny. Na speciálním kartáčku se zachytí buňky, z nichž odborníci v laboratoři izolují DNA. Není žádný rozdíl mezi DNA takto odebraného vzorku a DNA z buněk krve.

V jedné ze specializovaných laboratoří pak provedou test, který je hotový za 5-10 dnů. Každý gen dítěte má přímý základ v DNA rodičů. Laboratoř prozkoumává „otcovskou“ část DNA dítěte a porovnává ji s genetickým materiálem „předpokládaného otce“. Pokud je i otcem skutečným, polovina DNA dítěte má prokazatelné společné znaky s DNA tohoto „předpokládaného otce“.

Pro identifikaci je vybíráno 15 a více oblastí DNA, které používají i FBI a jiné agentury pro ukládání genetických profilů osob.

1/ V laboratoři je nejprve ze vzorku izolována DNA, ta se podobá asi dva metry dlouhému vláknu svinutému do chromozomů

2/ Vlákna DNA se zvýrazní a přístroji či manuálně se vyberou ty části, které se používají pro identifikaci

3/ Při analýze se prozkoumají a porovnají genetické úseky a vyhledají společné znaky, které potvrdí či vyvrátí otcovství Pozn: Výsledky z anonymního testování nelze použít u soudu

Autor: