Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko vydá na Ukrajinu odsouzeného za vraždu řidiče Sazky, odpykává si 22 let

Česko

  21:07
Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče Sazky a za pokus o vraždu arménského podnikatele. Uvedla to v pátek večer televize Nova, které to potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Městský soud v Praze

Městský soud v Praze foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Televize Nova v pátek uvedla, že Timur Treťjakov by se mohl na Ukrajině zapojit do bojů při obraně proti ruské agresi. Kdy muž z Česka odjede, záleží podle televize na tom, kdy pro něj Ukrajina pošle eskortu.

Treťjakov se podle pravomocného rozsudku vydal v listopadu 2007 vraždit na pražské Vinohrady. Dostal zakázku, aby tam zlikvidoval podnikatele, který jezdil v luxusním voze Bentley. Shodou okolností tehdy na daném místě zastavil s jiným autem téže značky řidič ředitele společnosti Sazka.

Treťjakov šoféra zastřelil. O dva týdny dříve navíc Treťjakov napadl na Václavském náměstí arménského podnikatele, kterého devětkrát bodl nožem. Napadenému cizinci zachránila život včasná operace.

Podle závěrů české justice si vraždu objednal arménský „vor v zakoně“, tedy vysoká kriminální autorita zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Chtěl tak získat vliv nad čečenskou komunitou žijící v Praze a zastrašit komunitu arménskou.

Podnikatel se údajně provinil proti nepsaným zákonům tím, že z částky jednoho milionu dolarů (nyní zhruba 23,7 milionu Kč), kterou získal, neodevzdal polovinu do společné zločinecké kasy.

Pražský městský soud v roce 2009 původně Treťjakova poslal za mříže na doživotí, vrchní soud ale trest následně zmírnil s tím, že zákonné podmínky pro uložení doživotí nebyly splněné. Treťjakov u soudů nejprve odmítal vypovídat a stylizoval se do role psychicky narušeného náboženského mučedníka.

Před odvolacím senátem pak prohlašoval, že je zahraniční novinář a vystudovaný psycholog. Svou vinu odmítal a tvrdil, že do vězení ho dostal falešný svědek, protože měl zálusk na odměnu 500 tisíc korun, kterou společnost Sazka vypsala na dopadení vraha jejího řidiče. Treťjakovovu žádost o znovuotevření procesu loni v lednu zamítl pražský městský soud.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!