Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisícikoruna na pastelky? Už ne

Česko

Pokud vládní reforma projde, od prvního ledna se zruší pohřebné, „pastelkovné“ a sníží se porodné i podpora v nezaměstnanosti.

PRAHA Vláda chystá revoluci v sociálním systému. Součástí projednávané reformy veřejných financí jsou radikální škrty v sociálních oblastech. Od ledna 2008 se tak sníží například rodičovský příspěvek a sociální příplatek. Beze změny však zůstanou dotace na stravenky, které vybojovali přeběhlíci - dva poslanci, co bývali v ČSSD.

Poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi se ale nepodařilo uhájit příspěvek na školní pomůcky zvaný „pastelkovné“, které vymyslela vláda sociální demokracie. Tisícikoruna vyplácená od loňského roku rodičům prvňáčků se zcela ruší. Ušetřených 84 milionů korun však podle tiskového mluvčího ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Sezemského zůstane v resortu školství.

Zrušit by se měl i příspěvek na pohřebné, který v současnosti tvoří pět tisíc korun. Nárok na něj ale nadále bude mít rodina, která pečuje o nezaopatřené dítě (mladší 26 let, které studuje), nebo ta, která vypravuje pohřeb nezaopatřenému dítěti. Stát hodlá být tvrdší i na osoby, které jsou dlouho bez práce. V případě, že doba nezaměstnanosti přesáhne jeden rok, budou mít nárok na podporu pouze na úrovni životního minima, tedy 2020 korun měsíčně. Návrh se však nebude vztahovat na osoby starší 55 let, lidi s částečným invalidním důchodem a rodiče pečující o dítě mladší 12 let.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v této souvislosti zrušit paragraf 31, který naopak nařizuje vyplatit osobám, které jsou déle než rok bez práce, částku 600 korun. „Toto ustanovení má demotivující charakter a naopak uchazeče o zaměstnání spíše nabádá, aby bez práce setrvali déle,“ tvrdí o zrušení paragrafu ministerstvo práce.

Vládní reforma chce v zákonu o nezaměstnanosti přísněji postihnout i lidi pracující načerno. Podle nové úpravy zákona se takovým lidem nejen zkrátí doba, po kterou mohou pobírat podporu (jak to bylo doposud), ale po vyřazení z evidence uchazečů o práci budou muset čekat půl roku, než se do ní budou moci znovu přihlásit.

Na jiném místě však bude stát k sociálně citlivým případům štědřejší. V zákonu o sociálních službách navrhuje v rámci vládních reforem koalice rozšířit okruh osob, na které přechází nárok na nevyplacené částky příspěvku na péči v případě úmrtí oprávněné osoby, o osoby blízké, které sice v době smrti nežily s mrtvým v domácnosti, ale pečovaly o něj.

„Často se stane, že například vnučka, která pečuje o nemocnou babičku, si podá žádost o příspěvek na péči. Jeho vyřízení však může trvat několik měsíců, a pokud babička do té doby zemře, vnučka by měla nárok na zpětné vyplacení příspěvku, i kdyby s babičkou nežila a jen o ni jezdila pečovat,“ vysvětluje změnu mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.

Vládní reforma chce přísněji postihnout lidi pracující načerno. Budou například na půl roku vyřazeni z evidence.

***

Jak se změní sociální dávky vyplácené státem

Sníží se dávky pro nezaměstnané - když nepracují rok a déle, budou mít nárok pouze na existenční minimum (2020 Kč); to se však nevztahuje na lidi nad 55 let, částečné invalidy a lidi pečující o dítě pod 12 let

Ruší se paragraf 31, který nyní zvyšuje po dvanácti měsících podporu v nezaměstnanosti o 600 korun

V případě úmrtí člověka se nevyplacené příspěvky na péči o něj vyplatí i osobám blízkým, které s mrtvým nežily, ale prokazatelně o něj pečovaly

Za první tři dny nemoci nebude stát vyplácet žádné peníze, nemocný tedy nebude mít nárok na žádné nemocenské dávky

Má se zrušit 5000 pohřebné a také tzv. pastelkovné; v případě pohřebného však existují výjimky pro sociálně citlivé případy

Prodlužuje se doba poskytování rodičovského příspěvku 7600 Kč i rodičům, kteří si zvolí dobu čtyř let pro pobírání příspěvku, z dosavadních 18 na 21 měsíců

Zvýší se sleva na dani z příjmu na dítě z původních 10 440 Kč na 10 680 Kč ročně, zvýší se i roční daňový bonus na dítě (z 30 000 Kč na 52 200 Kč)

Sníží se porodné na 13 000 Kč na každé dítě narozené ode dne účinnosti zákona (zřejmě 1. ledna 2008), v současnosti to je přes 17 000 Kč

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...