Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Tlačte na svého lékaře“

Česko

Ministr zdravotnictví radí pacientům, aby vyžadovali kvalitnější léčbu a zacházení

PRAHA Polemizujte se svým lékařem, vybízí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) pacienty.

Někteří lékaři podle něj zjednodušují medicínu na to, že předepíšou lék, píchnou injekci nebo udělají diagnostické vyšetření. „Třeba na úkor strašně důležitého terapeutického prostředku, kterým je rozhovor s pacientem,“ řekl Julínek LN.

Vina je podle něj nejen na straně lékařů a jejich často paternalistického přístupu. Druhou stranou mince je „devótní přijímání úkonů na svém těle“ ze strany pacientů.

Lidé podle Julínka dávají všanc své tělo, zdraví a vůbec svou existenci nějakému profesionálovi, o kterém si z nepochopitelných důvodů myslí, že je naprosto dokonalý a předepíše jim, co je pro ně správné.

„Přičemž by člověka mělo varovat už to, že když s ním lékař ani pořádně nepromluví, tak jak může vědět, co potřebuje,“ namítl. Ve zdravotnictví je prý třeba navodit normální vztahy.

„Každý by si měl uvědomit, že čerpání zdravotních služeb může být rizikem.

My, pacienti, nejsme od toho, abychom vše, co řekne lékař, přijali jako fakt... Když to zjednoduším, měli bychom s doktorem začít polemizovat. Buďte aktivní, ptejte se, nenechte se odbýt.“ Pacientské organizace ministrovu snahu o větší asertivitu lidí u lékaře vítají. „Ohromuje mě, že v supermarketu sledují, co si kupují, někteří dokonce studují detailní složení výrobků, ale u lékaře se nezeptají na nic,“ říká Jana Petrenko z Koalice pro zdraví. Pacient by měl být pro lékaře partnerem, i když vzhledem k rozdílným vědomostem ne úplně rovnocenným. „Měl by dostat informace z první ruky a měl by se také více starat a zajímat o své zdraví,“ usoudila Petrenko.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek ale považuje podobné ministrovy výzvy jen za prázdný apel, který na veřejnost nefunguje.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Kubek dělí pacienty do tří „kast“. „Část lidí se zajímá o své zdraví. S lékařem aktivně spolupracují a zajímají je i detaily léčby. Pak je tu skupina pasivních pacientů, kteří se lékaři poddají s tím, že je to odborník, který má na mysli jejich dobro. A zbytek jsou lidé, kteří s lékařem vůbec nespolupracují. Ignorují jeho rady, neužívají léky atd.,“ upřesnil Kubek.

„Poměr sil“ v těchto skupinách je prý stabilní a nelze jej změnit nějakým nařízením nebo proklamacemi. „Starší lidé a lidé s nižším vzděláním aktivní nejsou a asi ani nebudou,“ vysvětlil Kubek.

Julínek také varoval před možnými následky zrušení regulačních poplatků Ústavním soudem ČR. Tvrdí, že by to v důsledku poškodilo lékaře, pojišťovny i pacienty. Systém financování zdravotní péče s poplatky pro letošek totiž počítá. „Jestliže by se toto zrušilo, pak by všechny léky byly s doplatkem. Situace by se pro pacienty zhoršila,“ dal příklad ministr.

Proti poplatkům naopak včera znovu vystoupil stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. Žádné zlepšení péče prý nepřinesou, jen zvýší zisky zdravotnických zařízení. „Poplatky vytáhnou z peněženek občanů, především seniorů a rodin s malými dětmi, deset až dvanáct miliard korun jen za zdravotní péči. A naprosto zbytečně,“ prohlásil Rath. Premiéra Topolánka vyzval, aby Julínka ihned odvolal z funkce.

Mluvčí resortu Tomáš Cikrt označil Rathovy propočty za „hausnumera“. Úspory na zbytečně čerpané péči a lécích vyčíslil na čtyři miliardy.

Rozhovor týdne s ministrem Julínkem čtěte na straně 11

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...