Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tlak na Řepku? Spartě přibývají stopeři

Česko

Mistr sází na konkurenci * Po přestupu Zápotočného může trenér Chovanec vybírat do středu obrany z pěti fotbalistů

ŠPINDLERŮV MLÝN Na místě, které patří Tomáši Řepkovi, nastává ve fotbalové Spartě pořádná tlačenice. Skoro jako v přeplněné tramvaji při dopravní špičce.

Do sestavy se v obraně vejdou jen dva stopeři, ale trenér Jozef Chovanec jich má přitom na soustředění ve Špindlerově Mlýně hned pět. Naposledy konkurence vzrostla po příchodu Tomáše Zápotočného. Na soupisce se nachází ještě Řepkův tradiční parťák Erich Brabec, mladík Lukáš Hejda a Rakušan Niklas Hoheneder.

Hrozí, že Řepka spadne mezi náhradníky? Byl by to pořádný otřes, spíš se ale dá předpokládat, že Řepkova pozice zůstane stále neotřesitelná a volné zůstane jen místo vedle něj. „S počtem stoperů jsem absolutně spokojený. Necháme si všechny,“ nedal Chovanec najevo, že by se chystal k redukci.

Chovanec: Zápotočný je stoper Už nyní je jisté, že se mu složení středu obrany bude pro jarní ligové boje vybírat těžko. Zvlášť Řepka, Brabec i Zápotočný si kolem sebe drží auru přirozených lídrů. Řepka jako kapitán dovedl Spartu k titulu, Brabcovi se to samé povedlo se Slavií, Zápotočnému zase v Liberci. To nejsou typy pro lavičku.

Proti Řepkovi s Brabcem hraje skutečnost, že Sparta dostávala na podzim víc gólů, než bývala dřív zvyklá. Před začátkem jejího jarního honu za vedoucí Plzní jich inkasovala už 11, za celou minulou sezonu jich bylo jen 14. V české lize ale zůstává úřadující mistr i tak týmem s jasně nejpevnější defenzivou.

Navíc Řepka po podzimu dosáhl na prodloužení smlouvy až do června 2012, protože stihl odehrát dvacet soutěžních zápasů a klub tak automaticky uplatnil opci.

Druhá šance pro Matějovského Přetlak ve středu obrany by polevil, pokud by Zápotočný přesídlil na jiné místo v sestavě. Z minulých působišť s tím má zkušenosti - nastoupil v záloze i útoku. „Když bude třeba, klidně si to zopakuju,“ nabídl Zápotočný po příchodu na Letnou. Využít jeho univerzálnost se Chovanec zřejmě nepokusí. „Místo stopera je jeho správná pozice, za ty roky si ji vybojoval.“ To v ostatních řadách je ve Spartě volněji. Žádné přírůstky se už nečekají s výjimkou útočníka Andreje Keriče. „Má kvalitu a je to týmový hráč, což prokazoval po několik sezon v Liberci. Kromě toho by zvýšil konkurenci, což potřebujeme,“ dal Chovanec najevo zájem.

Bez posily ale zůstane záloha, kde se ještě uvolnil prostor po Juraji Kuckovi, který už patří Janovu. Rýsuje se tak druhá šance pro Marka Matějovského.

Největší letní posila za 25 milionů korun se postupně vytratila na lavičku po vyloučení v předkole Ligy mistrů. K tomu někdejšího reprezentanta srážely problémy s třísly.

Po úspěšné operaci je Matějovský stoprocentně fit a v hlavě má motivaci ukázat, že se Spartě velká investice do jeho přestupu vyplatí. Se zařazením do sestavy ale automaticky nepočítá. „Nikde není psáno, že teď budu hrát. Pro mě se situace nijak zvlášť nemění.“

Od příštího týdne na turnaji v Dubaji ho čeká stejný úkol jako ostatní. V přípravných zápasech přesvědčit Chovance, že si důvěru zaslouží. „Všichni se to budeme snažit udělat trenérovi co nejtěžší, aby měl z čeho vybírat.“

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...