130 let

Vlastimil Tlustý | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Tlustý vyhrožuje Topolánkovi

Česko
  •   19:43
PRAHA - Poslanec ODS Vlastimil Tlustý se opět pustil do premiéra Mirka Topolánka. Tentokrát jemu a vlastně celé vládě vyčítá, že nezasahují proti zpomalování hospodářského růstu České republiky a posilování české měny. Pokud nedojde k nápravě, je Tlustý připraven ve sněmovně podporovat ekonomické novely zákonů, které předloží opoziční strany.

„Zatímco v Evropě je politická scéna ovládaná diskusí co s tím, že se nepříznivě vyvíjejí vnější ekonomické faktory neboli ceny ropy, kurz dolaru a eura, tak u nás je bohorovný klid. Maximálně se řeší úsměvná kauza Čunek versus Schwarzenberg,“ řekl LN Tlustý.

Podle něj jsou přitom prvotní projevy recese patrné už i v Česku. „Už teď se zavírají některé továrny v České republice, dochází k omezování exportu. Upozorňování tradičních exportérů, že ztrácejí trhy, protože nejsou schopni vyvézt své výrobky, to všechno už je tady. Příznaky, že začíná být zle,“ vysvětlil ministr financí první Topolánkovy vlády.

Jednat by podle něj měl především premiér, potažmo ministr financí Miroslav Kalousek a jeho náměstek Ivan Fuksa.

Tlustý: Premiér říká, že je vše v pořádku
„Je to zajímavý kontrast. Například inflace je u nás ještě větší než v Evropě. V zahraničí je boží dopuštění a řeší se, co s tím. U nás se ale žádní národohospodáři netrumfují v řešeních a premiér říká, že je všechno v pořádku,“ prohlásil Tlustý.

Podle něj se teprve teď začne ukazovat, jaká byla chyba, že byly odloženy skutečné ekonomické reformy, jak původně navrhovala ODS. „Kdyby k nim došlo, tak by ten vnější tlak, který přichází, zmírňovaly. Tím, že realizovány nebyly, což je společné rozhodnutí Topolánka s Kalouskem, tak to samozřejmě dopadne v plné míře na občany,“ řekl.

Topolánkovi proto vzkázal: „Pokud vláda nezačne konat, musí počítat s tím, že budu podporovat návrhy i jiných stran než vládních.“

Ruku by tak mohl ve sněmovně zvednout například pro novelu zákona o snížení spotřební daně, kterou navrhuje stínový ministr průmyslu a obchodu za opoziční sociální demokracii Milan Urban. 

Cena benzinu by v důsledku této změny měla podle předkladatelů klesnout zhruba o 2,50 koruny na litr, u nafty by pak pokles měl činit 2 koruny na litr.

Autor: David Hluštík