Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Točna v Krumlově zůstane

Česko

PRAHA Českokrumlovské otáčivé hlediště, které provozuje Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, zůstane na svém místě do roku 2015. Včera to potvrdil ministr kultury Václav Riedlbauch. Národní památkový ústav (NPÚ) v nejbližší době podepíše s městem České Budějovice smlouvu o pronájmu pozemků pod točnou.

„Smlouva je smlouva, a ta bude platit bez ohledu na změnu vlády, to by muselo přijít v Českých Budějovicích zemětřesení, aby tomu tak nebylo,“ uvedl ministr a dodal, že otáčivé hlediště je sice záležitostí Jihočeského kraje, ale je také celonárodním zájmem, neboť se jedná o unikátní objekt. Zástupci obou měst, kraje i státu se shodli, že i po roce 2015 by se mělo v zámecké zahradě hrát divadlo.

Jeho podoba se ale teprve bude řešit - ve hře zůstávají dvě varianty: rekonstrukce, nebo vybudování nového objektu, který by disponoval i studijním centrem exteriérového divadla; pro nějž by se daly čerpat peníze z fondů EU. Varianta odstranění točny ze zámecké zahrady podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly definitivně padla. Naopak prostor se bude revitalizovat opravou přilehlého letohrádku Belárie. Ředitelka NPÚ Naďa Goryczková, uvedla, že dnešní točna není ozdobou zahrady. Výhrady mělo i UNESCO, které Krumlov zapsalo na seznam světového dědictví. Zdeněk Novák z ministerstva kultury ale uvedl, že Krumlov byl zapsán díky jiným hodnotám, než je zámecká zahrada. V květnu by se tudíž měla konat konference zabývající se dopadem točny na ně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!