Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vyzýval k vypálení Senátu, utekl do Polska. Čermák se odvolal k Ústavnímu soudu

Organizátor shromáždění na podporu Ruska Tomáš Čermák před ruskou ambasádou v Praze. (26. února 2022) foto: ČTK

Tomáš Čermák, jenž si má odpykat 5,5 roku za podporu a propagaci terorismu, podal ústavní stížnost. Směřuje proti verdiktu, který koncem loňského roku potvrdil Nejvyšší soud. O stížnosti zatím není rozhodnuto, uvedla mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.
  9:56

Čermák podle pravomocného rozsudku v době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí na politicích. V živém vysílání na facebooku se vymezoval vůči novele pandemického zákona.

Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu a k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO.

„Cílem bylo závažným způsobem destabilizovat ústavní a základní politickou strukturu země prostřednictvím násilných fyzických útoků ohrožujících lidské životy, resp. tělesnou integritu lidí a převzít moc v zemi do vlastních rukou. Projev obviněného se jasně nesl v duchu ‚konec řečí, je třeba jednat, brutálně zaútočit, převzít moc a nastolit vlastní pořádek a zákony‘,“ stojí v usnesení Nejvyššího soudu.

Za hlavní cíl násilí označil Čermák zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil „musíme těm dobytkům zatnout tipec“ a „vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy“.

Kromě podpory a propagace terorismu byl Čermák spolu s Patrikem Tušlem odsouzen také za podněcování nenávisti k Ukrajincům na sociálních sítích a také za výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

V kauze nenávistných výroků o Ukrajincích dostal Čermák podmínku a Tušl desetiměsíční trest vězení. Oba nedávno podali ústavní stížnost.

Policie po Čermákovi pátrala, a to i pomocí mezinárodního zatykače. Byl dopaden loni 14. listopadu v Polsku. Česká policie si jej převzala 4. prosince na hraničním přechodu Chotěbuz-Cieszyn.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...