Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Tomáš Verner má na boj o zlato

Česko

soudí před soutěží mužů na MS v krasobruslení René Novotný, šampion ve sportovních dvojicích z roku 1995

PRAHA Den D je tady. Úřadující mistr Evropy v krasobruslení Tomáš Verner vstoupí v dnešním krátkém programu na světovém šampionátu v Göteborgu do bitvy o medaili. Byl by to jeho první cenný kov z mistrovství světa, loni v Tokiu obsadil čtvrté místo.

„Světový titul je mým cílem, byl by to další posun v mojí kariéře,“ prohlásil jedenadvacetiletý Verner před odletem do Švédska. „Jen nevím, jestli na tenhle cíl dosáhnu už letos,“ dodal svěřenec trenérů Vlasty Kopřivové a Michaela Hutha z Německa, který připravuje i italskou hvězdu Carolinu Kostnerovou. Verner dobře ví, že za posledních deset let získal titul šestkrát úřadující mistr Evropy.

„Jenže teď může na prvenství pomýšlet až osm krasobruslařů v čele s Japoncem Takahašim,“ uvedl.

Pakliže by rodák z Písku nyní zlatou medaili získal, bylo by to pro republiku po třinácti letech. Posledními mistry světa se stali Radka Kovaříková a René Novotný, kteří slavili v Birminghamu v roce 1995 mezi sportovními dvojicemi. Každá medaile - fantazie „Tomáš dobře ví, že má šanci vyhrát, a podle mě to v jeho silách je,“ myslí si René Novotný. „Hovoří sice až o osmi favoritech, ale těmi největšími jsou čtyři závodníci - Japonec Takahaši, loni stříbrný a držitel světového rekordu, Francouz Joubert, loňský mistr světa, Švýcar Lambiel, před rokem bronzový, a Tomáš. Ostatní mají menší šanci. A to, že loni byli tři kluci ze čtyř prvních z Evropy, Tomášovi dodává sebevědomí. Navíc nezapomeňte, že tři favorité kolem Tomáše mohou mít stres z medailové obhajoby, zatímco Tomáš jde stále vzhůru,“ připomíná.

Také skutečnost, že je mezi favority upřednostňován Takahaši, může v případě výkonu českého závodníka sehrát pozitivní roli.

„Vzpomeňte na lednové mistrovství Evropy v Záhřebu - na Eurosportu favorizovali Lambiela a Jouberta, o Tomášovi ani slovo. A to ho nakoplo. Teď to může být podobné. Ale nechci mluvit jen o zlatu. Každá medaile by byla fantastická, ovšem titul by byl přímo famózní,“ má jasno Novotný.

Verner do posledních chvil tajil, s jakými jízdami v Göteborgu nastoupí - byť se krasobruslařská špička dobře zná, je dobré, aby soupeři zůstali co nejdéle v nejistotě. „To je dobře, Tomáš si věří,“ odhaduje někdejší šampion.

Krátký program mužů začíná v Göteborgu dnes v 10.00 a tady mohl nastat malý zádrhel - českého favorita nalosovali do předposlední skupiny, zatímco jeho největší soupeře do skupiny závěrečné.

„Z laického pohledu by bylo lepší, kdyby jel na konci - znal by výsledky lidí před sebou a mohl by vsadit na jistotu. Ale výsledek losu by mohl změnit ve svoji výhodu. Mohlo by jej to nutit k tomu, aby odevzdal maximum, a soupeře tak dostane pod tlak. Být jeho trenérem, poradil bych mu přesně tohle,“ pokyvuje hlavou Novotný.

Českoslovenští

a čeští mistři světa

Ája Vrzáňová 1949, 50

Eva a Pavel Romanovi

(tan. páry) 1962, 63, 64, 65

Ondrej Nepela 1971, 72, 73

Radka Kovaříková,

René Novotný

(sport. dvojice) 1995

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...