Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Topolánek: Já neodstoupím!

Česko

* Grémium se 12 hodin trápilo, než se Topolánek rozhodl

* Předsedu ODS podporovali jen Tluchoř a Zahradil

* Nejvíc ho kritizovali Sobotka a Gandalovič

PRAHA Dvanáct úmorných hodin boje drtivé většiny grémia občanských demokratů proti svému předsedovi Mirku Topolánkovi. Dvanáct hodin, ve kterých se ho snažili přesvědčit, aby kvůli svým výrokům pro gay časopis o církvích, homosexuálech a premiérovi Janu Fischerovi odstoupil z kandidátky i čela ODS.

Přesto krátce před devatenáctou hodinou předstupuje Topolánek s některými členy grémia před novináře a sděluje: Já neodstoupím!

„Samozřejmě že jsme zvažovali opak, byl jsem na to připraven a byl jsem připraven podporovat kohokoliv, kdo by moji roli převzal. Nicméně mé rozhodnutí je takové a v tomto smyslu konečné,“ odpověděl pak šéf ODS na dotaz LN, zda v průběhu dne přece jen nezvažoval, že by měl své kolegy z vedení ODS vyslyšet a odejít z politiky. Členové grémia se tvářili neutrálně, až zařezaně. Slova o tom, že se Topolánek rozhodl dobře a že ODS v kampani neztratí, jim šla přes rty jen velmi obtížně.

Lidové noviny se na základě výpovědí účastníků pokusily zrekonstruovat, co se za zavřenými dveřmi v sídle ODS v Polygon House na pražské Pankráci vlastně stalo.

Špičky ODS toho na včerejšek moc nenaspaly. Celou noc zvonily telefony a pípaly esemesky. „Někteří z nás se scházeli, ale nic organizovaného. Poseděli jsme a radili se, co se situací. Všechna řešení se zdála špatná. Ale setrvání Topolánka, jehož zkreslené a překroucené výroky už začali socialisti využívat v inzerátech, zřejmě nejhorší,“ líčil jeden z občanských demokratů.

V hlavním štábu se členové grémia sešli už v sedm hodin ráno. Již v té chvíli ale byla podle některých příchozích šance na Topolánkovu rezignaci jen velmi malá. „Padla vlastně už v pondělí po poledni, když ho Přemek Sobotka vyzval k rezignaci. Tím panu předsedovi sebral šanci na důstojný, chlapský odchod,“ míní jeden z místopředsedů.

Mirek Topolánek, který kolegům v pondělí nebral ani telefony a neodpovídal na SMS, přichází naladěn velmi bojovně. Podle účastníků tak jako vždy „když má pocit, že je na dně a všichni se proti němu spikli“. Znovu opakuje argumenty, proč za žádnou cenu dobrovolně neodejde. Pak mu nejbližší kolegové jeden po druhém vysvětlují, proč by odejít měl. Předsedu v úvodu jednání podpoří z 11 přítomných jen šéf poslanců Petr Tluchoř a europoslanec Jan Zahradil. Ten ale po dvou a půl hodinách grémium opouští a míří do Bruselu. Topolánka čeká devět hodin ve složení on a Tluchoř proti všem. „Ani jednou vysloveně neřekl, že by mohl skončit. Občas se to zdálo, ale vždy říkal jen: Jsem rozhodnutý možná pro tu, možná pro tu variantu. Až někdy kolem páté jasně řekl, že se rozhodl zůstat,“ líčí další účastník jednání.

Pokračování na straně 2

Topolánek: Já neodstoupím

Dokončení ze strany 1

Vraťme se ale ještě k dopoledním hodinám. V nich se začínají probírat i možné scénáře po případném Topolánkově odchodu. Opět se zvažuje pondělní varianta, že by stranu společnými silami vedlo do voleb trio David Vodrážka – Petr Nečas – Ivan Langer. První by byl oficiálně statutárním zástupcem z postu prvního místopředsedy. Langer jako šéf volební kampaně by se zase staral o vnitřní chod strany. V debatě ale začíná převládat názor, že místopředseda Petr Nečas by se měl stát nejen hlavním účastníkem televizních debat, ale rovnou i lídrem a kandidátem na premiéra. Probírají se další varianty, spíš jde ale o nápady než hlavní proud.

V grémiu má Nečas většinovou podporou. Ale nic to neznamená. Topolánek odejít odmítá a nikdo s ním stále nemá sílu hnout. Šéf ODS nikdy vysloveně nepřipustí, že by rezignoval. Asi ve třech momentech mají ale někteří aktéři schůzky dojem, že má chuť vše složit. Jeho nejslabší chvilka údajně přichází mezi jedenáctou hodinou dopolední a polednem. „To byl hodně na dně. Měl dost. Pak se ale zvedl,“ říká jeden z jeho blízkých spolupracovníků. Každý hraje svou tradiční roli. Nejostřeji Topolánka kritizují Sobotka s Gandalovičem. Vzhledem k tomu, že se některé informace dostávají k vlivným členům ODS a od nich zpět k novinářům, grémium si znovu slibuje, že odloží mobily a blackberry. Ven prý nesmí jít ani detail.

Oběd se ani nekoná. Asistentky přináší tácky se sendviči z místního Eurestu. „Odpoledne se Mirek Topolánek rozhodl jednání asi na tři čtvrtě hodiny opustit. Abychom si prý mohli otevřeně promluvit a nemuseli se na něj ohlížet,“ popisuje později Petr Nečas. „Bylo to dost zbytečné. Celá debata byla velmi upřímná.“ Nečas pak absolvuje i schůzku mezi čtyřma očima přímo v kanceláři předsedy. O obsahu mluvit nechce, na výsledku jednání grémia se ale nic zásadního nemění.

Neber si nás jako rukojmí Pak přichází čas po šestnácté hodině. Většina členů užšího vedení v různých variacích stále opakuje to, co už od nich Topolánek několikrát slyšel. „Všichni jsme ho prosili, ať si nás nebere jako rukojmí. Buď jde o celkový dobrý výsledek ODS, nebo o jeho vlastní boj,“ popisoval později argumenty další účastník jednání v šestém patře Polygon House.

Je něco po sedmnácté hodině a Topolánek poprvé naprosto jednoznačně sděluje svůj postoj. Definitivně přítomným oznamuje, že neodstoupí ani z čela Občanské demokratické strany, ani z postu jedničky jihomoravské kandidátky.

Někteří přítomní jsou Topolánkovým stanoviskem konsternovaní, jiní po úmorné téměř dvanáctihodinové debatě přímo znechuceni. Přemysl Sobotka ani David Vodrážka kvůli tomu ani nejdou na tiskovou konferenci. „To je prosté, Vodrážka má narozeniny, jel slavit,“ snaží se prvního místopředsedu omlouvat Langer. „Mám jednání. Do zasedání výkonné rady se nebudu k ničemu vyjadřovat,“ napsal důvod absence Vodrážka.

Kolem šesté se objevují první neoficiální zprávy, že Topolánek atak nejbližších spolupracovníků ustál a stranu povede dál. Charisma strany mířící k volebnímu vítězství na tiskovce ale opravdu neuvidíte.

***

Topolánkova nejslabší chvilka přišla mezi jedenáctou hodinou dopolední a polednem. „Byl hodně na dně. Měl dost. Pak se zvedl,“ řekl jeho spolupracovník.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...