Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Topolánek měl hrozit Čunkovi

Česko

Kromě osočení Topolánka z vydírání došlo včera i na další výhružný dopis

PRAHA Premiér Mirek Topolánek údajně během první prezidentské volby minulý pátek zastrašoval předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka. Na svém soukromém blogu na serveru Aktuálně.cz to bez důkazů uvádí senátor a pedagog Jiří Zlatuška. Zlatuška měl být svědkem scény, kdy premiér Topolánek vyhrožoval Čunkovi znovuotevřením jeho trestní kauzy. Údajně slyšel premiérovu větu: „Jestli to tak půjde dál, může se to kolem tebe rozjet znovu. Venku už na tebe čeká auto,“ řekl prý Topolánek Čunkovi. Premiér to měl říci přímo ve Španělském sále Pražského hradu.

„Topolánek přišel před senátorské lavice a zády ke kameře se osopil na Čunka,“ líčil scénu Zlatuška.

Později řekl, že věta Mirka Topolánka mohla být myšlena v žertu. Z běžných vtípků se ale taková premiérova věta prý vymyká. „Není to obvinění z korupce, ale cítím v tom nátlak,“ řekl Zlatuška ČTK.

Sám Čunek si na Topolánkovu větu nevzpomíná a myslí si, že se senátor Zlatuška musel přeslechnout. „Něco takového by si pan premiér Topolánek ke mně nikdy nedovolil,“ řekl Čunek. Zlatuška to odmítá. „Slyšel jsem to, a za tím si stojím,“ řekl. Čunek bude nadále podporovat Čechoameričana Jana Švejnara.

Po šesti zákonodárcích, kterým už dříve kdosi poštou poslal výhružný dopis s kulkou nebo střelným prachem, přibyla sedmá „výbušná“ obálka. Včera ji dostal nezávislý senátor Karel Barták. V obálce, kterou dostal ráno přímo do Senátu, byl střelný prach a výhružný vzkaz: „V pátek jdi do nemocnice. Příště ji neuvidíš.“ Pisatel narážel na to, že Barták je zároveň přednostou Ústavu tělovýchovného lékařství.

Další senátor, Jiří Novotný (SNK ED), čelí hrozbě trestního oznámení. Šéf senátorů ODS Jiří Stříteský oznámil, že pokud jim Novotný neprozradí jméno senátora, který mu údajně při první volbě nabídl dva miliony korun za hlas pro Václava Klause, podají na něj trestní oznámení. Novotný však uvedl, že jméno prozradí pouze policii.

Autor: