Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Topolánek zůstává v čele strany. Kolegové to akceptují, řekl šéf ODS

Česko

  14:42aktualizováno  20:43
PRAHA - Mirek Topolánek zůstává v čele ODS. Expremiér ustál téměř dvanáctihodinové jednání nejvyššího vedení ODS a výzvy významných členů strany, aby rezignoval. "Zůstávám jako předseda v čele ODS," prohlásil Topolánek. "A povedu ODS do voleb."

Předseda ODS Mirek Topolánek. foto: Lidové noviny

"Rozhodnutí se nepřijímalo lehce," přiznal Topolánek na večerní tiskové konferenci. I na grémiu zazněly podle šéfa ODS hlasy, aby odstoupil. Grémium ale nemělo podle stranických regulí možnost Topolánka odvolat. To může učinit jen kongres.

"Kolegové mé rozhodnutí akceptovali," prohlásil Topolánek. "Chceme vyhrát volby, zabránit nástupu levice," obracel pozornost k probíhající volební kampani.

"Byl jsem připravený skončit," přiznal Topolánek
Topolánkovo odstoupení začal jako první prosazovat šéf Senátu Přemysl Sobotka, následně se k němu přidali další významní členové ODS. Vadily jim skandální výroky, které Topolánek pronesl o víkendu.

Napjaté jednání probíhalo za zavřenými dveřmi a během dne se rojily protichůdné informace o tom, jestli Topolánek rezignuje. V poledne se vyjádřil důvěryhodný zdroj LN, že Topolánek tlak neustál a funkci položí. Mirek Topolánek to však v SMS zprávě pro ČTK kolem 15. hodiny popřel. "Tak to tedy ještě pravda není," napsal.

Po jednání Topolánek připustil, že rezignaci zvažoval. "Byl jsem připravený skončit a podporovat nástupce," tvrdil šéf ODS. Apely na jeho odchod ale podle něj nebyly tak silné. "Rozhodl jsem se, že zůstanu. Dobrá volba v téhle situaci neexistovala," řekl Topolánek.

Anketa

Dokáže Mirek Topolánek i přes aféru vytáhnout ODS k triumfu ve volbách?

Ano. Jeho výroky nebudou mít na hlasování voličů vliv. 3893
Ne. Zdiskreditovaný Topolánek stáhne ODS ke dnu. 9852
Nevím. 690

Topolánek pak opět před veřejností slíbil, že bude opatrnější ve svých prohlášeních. "Nebudu se vyjadřovat oklikou a nekonkrétně, říkám ale, že si budu dávat pozor na pusu. Vím, že je to můj největší nedostatek. Na rozdíl od mého největšího soupeře možná někdy neslušně mluvím, ale nikdy neslušně nekonám," otřel se Topolánek o předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Většina členů grémia požadovala Topolánkův odchod
"Pan předseda si musí dávat pozor na to, co říká. Platí to, co u výslechu, cokoli politik řekne, může být použito proti němu," snažil se vtipkovat místopředseda ODS Ivan Langer.

Novináři řešili dlouhé čekání po svém.

Grémium podle Topolánka dlouze probíralo různé varianty. "To byla hlavní diskuse, řada lidí měla různé návrhy, ale k žádnému hlasování o mně nedošlo," popsal Topolánek. Podle informací ze zákulisí ale vyplývá, že většina členů jednáctičlenného vedení ODS požadovala Topolánkův odchod. "Grémium mé rozhodnutí respektuje, jdeme společně pokračovat v kampani," zopakoval Topolánek.

To se nedá odestát, říká Klaus
Opatrně se k situaci v ODS vyjádřil i prezident Václav Klaus, který se objevil při zahajování výstavy Kníže Václav - světec a panovník. "V každém případě se památným rozhovorem pana Topolánka pro časopis Lui něco událo a já si myslím, že se to nedá odestát," řekl Klaus - více čtěte zde.

Něco se podle něho na politické scéně stane. "Ale jak tím zamíchají ti hráči, jak v nich bude vítězit racionální pocit, loajalita, chytrý, nebo špatný kalkul, to já nemohu posoudit," dodal prezident.

Dlouhý den. Novináři čekají na výsledky jednání grémia ODS. 

Odchod ze stranické kandidátky a případně i z čela ODS doporučil Topolánkovi šéf Senátu Přemysl Sobotka. K Sobotkovi se připojil také senátor Alexandr Vondra a místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Rezignaci Topolánka žádal i Zlínský kraj, kde je volebním lídrem Petr Nečas. Topolánek je volebním lídrem strany v Jihomoravském kraji.

ČTĚTE VÍCE:

Sobotku rozhořčily výroky šéfa ODS. Jsou podle něj v rozporu s ideály strany a poškozují ji před volbami. Topolánek v reakci na jeho kritiku řekl, že pokládá situaci vyvolanou svými výroky za uměle vytvořenou.

Při rozhovoru s redaktory magazínu pro homosexuály Lui Topolánek nejprve hovořil o tom, že křesťanská církev vymývá lidem mozky, ale vyjádřil se velmi kontroverzně i o premiéru Fischerovi, kterého označil za "Žida, který kvůli svému charakteru uhne".

Grémium ODS:

Předseda strany Mirek Topolánek,1. místopředseda David Vondrážka, místopředsedové: Petr Bendl, Petr Gandalovič, Ivan Langer, Petr Nečas; předseda poslaneckého klubu ODS: Petr Tluchoř,předseda senátorského klubu ODS: Tomáš Julínek, předseda poslaneckého klubu ODS v EP: Miroslav Ouzký, předseda Senátu: Přemysl Sobotka, místopředseda Evropské reformní a konzervativní skupiny v EP: Jan Zahradil

DOKUMENT: Topolánkovo prohlášení

1. Diskuse v grémiu byla velmi dlouhá. Kolegové akceptovali, že v souladu se stanovami je rozhodnutí primárně na mně, většina grémia vyjadřovala mnohdy i odlišné názory. Chtěl bych tedy oznámit své rozhodnutí. Zůstávám nadále předsedou ODS a povedu ODS jako volební lídr do vítězných voleb.
Toto mé rozhodnutí mí kolegové respektují. Naprosto chápu, že stávající situace znejišťuje jak členy, tak voliče ODS. Rozhodnutí se mi nepřijímalo lehce a výsledek je motivován snahou vyhrát volby, zabránit nástupu spojené levice a nepodléhat virtuální realitě. Pevně věřím a veřejná debata to ukazuje, že přes uměle vytvořenou aféru mé výroky budou nakonec pochopeny správně, tak jak byly myšleny. Přesto se členům i voličům za tuto záležitost ještě jednou omlouvám.

2. Teď je pro nás všechny v ODS důležité jediné. Zanechat nesmyslných vnitřních svárů a vrhnout všechny síly společně pro vítězství ve volbách. Budu se o to prát a jsem připraven se všemi nejen diskutovat o skutečných problémech České republiky, ale navrhovat i konkrétní řešení.

3. Hned zítra (ve středu) představíme veřejnosti další pilíř našeho ekonomického programu Řešení proti zneužívání dávek. Každý může posoudit, jak kvalitní program pro občany máme.

4. Odmítám všechny útoky ČSSD, která se snaží mé výroky překroutit a obrátit proti lidem. Znovu jasně říkám, že jsem je nikdy v tomto smyslu nevyslovil. Stojí za mnou jasné činy a celá řada rozhodnutí. I tato aféra ukazuje, že skutečnou hrozbou je politika sociální demokracie. Bojují jen negací a podpásovými útoky.

5. Nikdy nebudu nakašírovaným politikem, který bude své názory posouvat podle doporučení marketingových poradců. Nebudu používat ploché věty a vyjadřovat se oklikou a nekonkrétně. Říkám ale také, že si budu dávat pozor na pusu, aby se moje vyjadřování nestávalo zbytečně předmětem veřejné debaty.

6. Vím, že toto je můj největší nedostatek, ale ujišťuji vás všechny, že na rozdíl od svého soupeře možná někdy neslušně mluvím, ale nikdy neslušně nekonám.

Mirek Topolánek, předseda ODS

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!