Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Topolánkova popularita prudce vzrostla

Česko

PRAHA Popularita premiéra Mirka Topolánka (ODS) i některých dalších vládních politiků roste, pomohlo jim zřejmě předsednictví Česka Evropské unii. Předseda vlády si oproti listopadu polepšil o devět procent a v lednu mu věřilo 30 procent lidí. Vyplývá to z prvního letošního výzkumu popularity agentury STEM.

Na čele žebříčku je stále místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s důvěrou 55 procent lidí. Následují ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za zelené) a pražský primátor Pavel Bém (ODS). Za Bémem je předseda ČSSD Jiří Paroubek. Politici na pátém a šestém místě si pozice vyměnili – pátý je místopředseda Strany zelených a ministr školství Ondřej Liška, šestý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Tento průzkum podle STEM svědčí především o vylepšení pozice některých členů kabinetu, zejména těch, kteří byli na počátku ledna výrazně angažováni v českém předsednictví EU. Vzrostla nejen Topolánkova popularita, lépe si u lidí vedli například i vicepremiér Alexandr Vondra a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (oba ODS).

Autor: