Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Topolánková si koupila chatu

Česko

PRAHA Všechen majetek bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka získala po rozvodu jeho bývalá žena Pavla. Podle výpisu z katastru nemovitostí jí připadl byt na Hradčanech v hodnotě přes osm milionů a chalupa s pozemky v Čeladné. Nyní si Topolánkova někdejší manželka pořídila novou nemovitost za 2,5 milionu korun.

Chatu nedaleko Jílového u Prahy zaplatila první manželka bývalého předsedy vlády podle kupní smlouvy najednou, nevzala si žádnou hypotéku. Informovaly o tom MF DNES a Týden.cz.

Smlouva o majetkovém vyrovnání Spekuluje se, zda si mohla Topolánková ušetřit takové peníze z platu kancléřky na Vysoké škole finanční a správní.

Topolánek, který momentálně tráví dovolenou v „proslulé“ vile v toskánském Monte Argentariu, i jeho bývalá žena se o rozdělení jmění odmítali bavit.

Časopis Týden nyní uvedl, že má k dispozici celou smlouvu o majetkovém vyrovnání. Topolánková podle ní kromě veškerých nemovitostí a pozemků získala i vůz Ford Mondeo, který si manželé pořídili v době, kdy spolu už dávno nežili.

Ze smlouvy podle Týdne ale není jasné, jaký podíl získali oba manželé z akcií společnosti VAE, v níž Topolánek v minulosti působil jako šéf. Svůj čtvrtinový podíl prodal v roce 2005 podle svých slov za 2,5 milionu korun.

Čtvrtý článek smlouvy pak stanoví, že oba bývalí partneři si ponechají vše, co měli ve chvíli nabytí účinnosti dokumentu ve svém držení a co není předmětem smlouvy. Podle Týdne tak nemuseli uvést vše, co si za dobu politického působení expremiéra pořídili a naspořili.

Někdejší předseda ODS se také své exmanželce zavázal vyplatit celkem 1,8 milionu korun ve třech splátkách. Prvních 300 000 korun už by měla mít na účtu, zbývají dvě splátky po 750 000 korun, uvádí Týden.

Oficiálně nezbyl bývalému předsedovi občanských demokratů žádný majetek, se svou nynější ženou žije v nájmu v centru Prahy. „S Lucií Talmanovou máme dlouhodobě nadstandardní příjmy,“ vysvětloval už dříve Topolánek. MF DNES ale připomíná, že vedle toho mají manželé také velké výdaje. Hypotéku, alimenty i drahé dovolené.

Stanislav Gross obchoduje s diamanty Deník připomíná také nové obchodní aktivity bývalého šéfa vlády za ČSSD Stanislava Grosse, který obchoduje s diamanty.

Stanislav Gross vede nyní restauraci Černý kohout v opraveném statku v pražském Prokopském údolí a buduje rodinné sídlo ve Slivenci.

Autor: