Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Továrna na Nové scéně

Česko

Divadlo

Horní foyer Nové scény – bombastický studený prostor obložený mramorem, jehož čelní prosklená strana vede na Národní třídu – dosud sloužilo hlavně jako tranzitní prostor pro diváky proudící do hlavního sálu.

Nezávislé uskupení Divadelní studio Továrna nyní vytvořilo inscenaci šitou na míru tomuto místu, které nepostrádá brutální půvab.

Dramaturgie Továrny se cíleně se věnuje politickým tématům – s ohlasem uvedlo například texty Karla Steigerwalda Horáková versus Gottwald či Políbila Dubčeka. Ve středu zájmu tohoto uskupení je tvorba současných „ženských“ autorek. Po dramatizaci novely Petry Hůlové Umělohmotný třípokoj přišla na řadu německá dramatička Dea Loher. Její hra Poslední oheň je stará necelé dva roky a Továrna ji zítra uvádí v překladu Petra Štědroně a v režii Viktorie Čermákové; hrají Zdena Hadrbolcová, Eva Salzmannová, Jiří Zeman Sönmez a další. Postavy Posledního ohně jsou lidé na okraji společnosti, různě tragicky handicapovaní, vyřazení nebo jinak postižení. Tragická dopravní nehoda spojila osm jejich příběhů v jediný, který společně vyprávějí. Rytmizované útržky se skládají v báseň o osmi pachatelích a osmi obětech, o touze po posledním ohni, po kterém začne všechno znovu a lépe. Jana Machalická Dea Loher: Poslední oheň, režie: Viktorie Čermáková, Divadelní studio Továrna – Nová scéna 7. 3., 19.30.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...