Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Tramvajová trať na Václaváku se začne stavět zjara, bude stát 1,24 miliardy

Zástupci pražského magistrátu představili 21. října 2019 v Praze projekt rekonstrukce Václavského náměstí (na vizualizaci). foto: Jakub Cigler architekti

Dráhu pro tramvaje v horní části Václavského náměstí postaví zhruba za 1,24 miliardy korun bez DPH společnost Eurovia CS. Stavba potrvá asi tři roky. Tramvaje v horní části náměstí jezdily do roku 1980, o jejich návratu rozhodlo minulé vedení města. Zahájení stavby tratě Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) předpokládá na jaře příštího roku.
  15:19

„Nabídková cena měla při hodnocení váhu 80 %, termín realizace 20 %. Nejlépe hodnocená nabídka podle těchto dílčích kritérií byla nabídkou s nejnižší nabídkovou cenou a nejkratší celkovou dobou realizace, tj. nejnižším počtem kalendářních dnů,“ uvedl podnik v tiskové zprávě.

Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší nabídkovou cenou činil více než 250 milionů korun. Dobu stavby 1095 dnů, tedy tři roky, ve své nabídce shodně uvedlo všech šest subjektů.

Oproti původnímu stavu budou podle dřívějších informací koleje po stranách náměstí, uprostřed tak vznikne promenáda. Dělníci opraví chodníky a vozovky, vysázejí zeleň, opraví se stanice metra Muzeum a vznikne podzemní nádrž na zachytávání dešťové vody. Praha také na náměstí počítá s utlumením provozu automobilů, které pojedou částečně po tramvajových kolejích.

Město také plánuje stavbu další trati. Ta povede od Národního muzea kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice. Tato výstavba je součástí architektonické soutěže, ve které nyní město spolu se Správou železnic vybírá podobu rekonstrukce nové odbavovací haly a okolí hlavního nádraží. Její výsledky by měly být známy kolem poloviny příštího roku.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. V roce 2020 začala rekonstrukce spodní části náměstí, kterou město z většiny dokončilo loni na podzim. Poté pokračovaly práce na dvou menších plochách u kolejí z Jindřišské do Vodičkovy ulice, které byly přípravou pro stavbu tramvajové trati v horní části.

Na přelomu října a listopadu probíhá oprava tramvajové trati mezi zastávkami Jindřišská a Lazarská (31. října 2023):

30. října 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!