Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

V Plzni se srazily tramvaje, lehce se zranily tři desítky lidí

Česko

  13:24aktualizováno  14:12
Na Karlovarské třídě v Plzni se ve čtvrtek po poledni srazily dvě tramvaje. Záchranáři ošetřili celkem osmadvacet lehce zraněných, středně těžce byla zraněna řidička tramvaje. Automobilová doprava z centra Plzně na Košutku stála přes dvě hodiny.

Nehoda se stala nad Rondelem za zastávkou Pod Záhorskem.

Podle mluvčího hasičů Petra Poncara do tramvaje linky číslo 1 narazila zezadu druhá souprava číslo 4. „Na místě je zhruba třicet zraněných. Nyní probíhá jejich třídění,“ uvedl bezprostředně po nehodě Poncar.

Mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová po 13. hodině upřesnila, že posádky doposud ošetřily dvaadvacet zraněných lidí. Po ukončení výjezdu konečné číslo zvýšila na 29, pět z nich byly děti. Všichni mají lehčí zranění. „Utrpěli je při brzdění tramvaje, jedná se o zranění v oblasti hlavy, hrudníku a horních končetin,“ upřesnila Svobodová.

Hasiči na místo havárie přistavili evakuační autobus. Podle potřeby do něj umisťovali zraněné, které následně transportovali do nemocnic. Některé odvezli na chirurgii na Lochotín, jiné na Bory. Řidička druhé tramvaje má středně těžká zranění, záchranáři ji přepravili na akutní příjem nemocnice na Lochotíně

„První jedoucí tramvaj z dosud nezjištěných příčin prudce zabrzdila a zezadu do ní narazila druhá tramvaj,“ popsala kolizi policejní mluvčí Michaela Raindlová. Alkohol byl na místě vyloučen jak u řidičky tramvaje, tak u řidiče, dechovou zkouškou.

Podle školáka, který jel v první tramvaji, nastoupila do soupravy starší žena, které zůstala ve dveřích berle. Když se tramvaj rozjela, cestující mačkali tlačítko na nouzové otevření dveří a souprava se náhle zastavila. Pak do ní narazila druhá tramvaj.

Zda se nehoda skutečně tak stala, budou zjišťovat Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) ve spolupráci s policií a drážní inspekcí. „Zatím nechceme spekulovat. Naši technici prověří záznam z tachografu z první tramvaje. Ten by měl například říct, kdy začala souprava brzdit, zda byla aktivována záchranná brzda. Podívají se také na záznam z čelní kamery zadní tramvaje,“ popsal mluvčí PMDP René Vávro.

Nehodu šetří také Drážní inspekce. „Škoda na tramvajích byla odhadnuta na milion korun. Zahájili jsme vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy,“ potvrdil Martin Drápal z Drážní inspekce.

Jízdní pruhy ve směru na Košutku policie uzavřela, protože na silnici stály sanitky a další vozy záchranných složek.

Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů z Košutky a Plzně-středu. Hasiči převážně asistovali záchranné službě při ošetřování a třídění zraněných.

„Kolik cestujících jelo celkem v tramvajích, v tuto chvíli nevíme. Pokud nebyli zranění, tak po ztotožnění policií odešli, kam potřebovali,“ vysvětlil Poncar. Policisté žádají další zraněné osoby, které z místa události odešly před příjezdem složek IZS, a dále svědky nehody, aby zavolali na bezplatnou linku 158.

PMDP nasadily náhradní autobusovou dopravu pro směr na Košutku a Bolevec. „Linka číslo 1 končí u Hlavní pošty, linka číslo 4 v sadech Pětatřicátníků,“ řekl mluvčí Vávro. Provoz byl na komunikaci i na tramvajové trati zprovozněn po třetí hodině odpoledne.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,