Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Třeba pomůže i nám, věří zadlužené Blšany

Česko

PRAHA Byl neomezeným vládcem českého fotbalu, sedával vedle nejvýznamnějších politiků a měl moc, o které se jeho nástupcům v čele fotbalového svazu může jen zdát.

Po Františku Chvalovském se už před časem slehla zem, ale jeho pověst žije dál. Nostalgie po bývalém monarchovi se ani osm let od jeho sesazení z trůnu nevytratila.

„Ve fotbale dělám hodně dlouho a musím říct, že za jeho vlády měl fotbal úroveň,“ říká opatrně Jaroslav Janoušek, sportovní ředitel blšanského klubu, jehož vzestup i pád kopíruje osud Chvalovského.

Janoušek dokonale vystihuje postoj většiny tuzemských funkcionářů: s kontroverzním bývalým předsedou fotbalového svazu dnes nikdo nechce být spojován, ale každý ho ve skutečnosti obdivuje.

A dvojnásob to platí v Blšanech. Fanoušci klubu, který před pár týdny sestoupil do krajského přeboru, dodnes vzpomínají na doby, kdy místní patriot Chvalovský pumpoval do vesnického klubu miliony a vytáhl ho až do první ligy.

Jenže velký sen se začal bortit na začátku roku 2001, kdy Chvalovskému podrazily nohy problémy v jeho podnikání s masem a chmelem. On, neotřesitelný vládce, byl obviněn z úvěrových podvodů.

Chvalovský údajně se svými společníky připravil Komerční banku o 1,5 miliardy korun tím, že peníze využíval k jinému účelu, než na jaký dostal úvěr. Soudní spory nebyly vyřešeny ani po osmi letech.

Své odvolání, které v červnu 2001 sledoval z pankrácké věznice, zřejmě dodnes nestrávil. „Byl jsem zklamán, že mi nikdo nepoděkoval. Přece jenom si myslím, že se něco ve fotbale pod mým vedením hnulo,“ přiznával později.

Klub čeká, jestli vyslyší svaz Dnes žije v zahraničí, nekomunikuje s novináři a nejvíce se prý zdržuje na Kypru, kde za místní Apollon Limassol chytá jeho syn Aleš.

„Co vím, snaží se sledovat jeho kariéru. V Česku není v žádném směru aktivní,“ říká Chvalovského advokát a současný místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

Na fotbale byl prý Chvalovský v Blšanech letos jen jednou, a přestože se Janoušek dušuje, že s klubem nemá nic společného, spolupráci s Chvalovským by se nebránil. „Ale teď to neřeším, máme svých starostí dost,“ přiznává.

Blšany jsou v insolvenčním řízení, dluhy je táhnou dál ke dnu a lepší budoucnost je v nedohlednu.

Proto teď vedení klubu napjatě sleduje, zda se Chvalovský vrátí na scénu s požehnáním nového vedení svazu. Pak by se situace změnila i pro Blšany. „Kdyby se to povedlo, věřím, že by pak mohl pomoct i nám,“ netají se Janoušek.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!