Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Trenér Bajc: Škoda že jsme s Jandou nezačali dřív

Česko

LIBEREC Po tváři mu zase poskakoval onen nenapodobitelný rošťácký úsměv. Slovinský kouč Vasja Bajc pomáhá v Liberci Jakubu Jandovi ladit formu a klade mu na srdce, ať techniku skoku radši s reprezentačním trenérem Richardem Schallertem vůbec neprobírá.

* Bavíte se někdy se Schallertem o Jandovi?

Ne. O Kubovi diskutuju jen s Davidem Jiroutkem, který ho trénoval v Dukle a teď vede béčko reprezentace. A Kubovi jsem radil, ať se s „Ritchiem“ o technice skoku nebaví.

* Pročpak?

Dva týdny Kubu nevidím, a když se pak potkáme, zjistím, že je zase trochu dole a v hlavě má nějaké zvláštní informace. Ritchie mu prý většinou povídá, že jeho skoky jsou OK, i když OK nejsou. Alespoň ne v souvislosti s Jandovou technikou.

* V čem je dnešní Janda jiný než Janda z dob své oslnivé slávy?

Ještě není stoprocentní, teď je na čísle 92. Škoda že jsme spolupráci neobnovili dřív. Druhý problém je v tom, že s ním kvůli povinnostem u tureckých skokanů nemohu být častěji. Takhle jsme ztratili tři čtyři měsíce. Důležité ale je, že už zase pravidelně boduje a má motivaci i pro další olympijskou sezonu.

* Nepřemýšlíte někdy o tom, věnovat se před olympiádou ve Vancouveru pouze Jandovi?

Především nevím, co se tady v Čechách bude dít. To tady nevíte nikdy... (směje se) Kuba chce, abych s ním pokračoval, ale nejdřív musím zjistit, co by na to řekli v Turecku, kde mám smlouvu do roku 2011. Sice ji mohu zrušit, ale nevím, jestli v Čechách mají tolik prachů. (smích) V Turecku mají třeba 500 milionů eur na univerziádu.

* Je pravda, že jste v létě inicioval návrat k někdejší spolupráci?

Napsal jsem Kubovi SMS, že se můžeme potkat, až bude mít cestu do Kranje. Tam mi povídal, že skončí, že mu to nejde a má toho dost. Tak jsem na něj spustil: Přece nemůžeš skončit jako předposlední skokan na světě! To není tvoje úroveň! Přece musíš bojovat! No a pak jsme si sedli s Ritchiem, šéfem úseku Leošem Škodou a dohodli se. Nějak to jde, ale vím, že tu je dost lidí, kteří Jakubovi úspěch nepřejí.

* O Jandovi se říkalo, že potřebuje zvednout psychiku. Daří se to?

Je na tom líp. Ve středu jsem mu říkal, že měl při tréninku špatný podmínky, ať se tím neotravuje. Jenže on měl zase hlavu dole, začínal brečet. Tak mu říkám: Dám ti přes prdel! Jdeme dál, zítra je nový den. To víte, po každém špatném skoku vám hlava zblbne a dobrý skok vám ji zase dá do pořádku.

* Čtvrteční trénink se Jandovi docela povedl ne?

Dopoledne udělal dva superskoky, zkusil si novou kombinézu, měl perfektní nájezdovou rychlost.

* Co se dá od Jandy v sobotním závodě čekat?

Tenhle můstek je specifický, parabola letu je na něm dost nízká. Všechno se bude točit kolem větru, každý závan bude mít velký vliv na výkon. Skokan může klidně klesnout i o dvacet míst.

* Jandovi budete mávat vy, nebo Schallert?

Schallert. Řekl jsem mu: Tohle je tvoje práce...

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...