Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Trenér stříbrné lodě má skončit

Česko

Svaz neprodloužil smlouvu s ruským koučem Sergejem Kruťjakovem, vedení Dukly a veslaři se bouří

PRAHA Úspěchy jsou zapomenuty, teď má být všechno jinak. Trenér Sergej Kruťjakov, ruský režisér stříbrné medaile párové čtyřky na olympiádě v roce 2004, jediné pro české veslování z Atén, byl předsednictvem svazu odvolán.

„Nebyli jsme spokojeni s koncepcí, s jakou svoji práci dělal. Navíc jsme nebyli spokojeni s výkonností jednoho ze členů posádky Petra Vitáska, jehož prosincové zátěžové testy vyzněly velmi špatně. Nechtěli jsme Sergeje vyhodit -řekli jsme mu, že o složení párovky rozhodne ústřední trenér Přemysl Panuška, ale to pro něho bylo nepřijatelné. Takže jsme rozhodli, že to bude dělat Panuška,“ říká šéf veslařského svazu Jiří Kejval.

Na otázku, zda je dobré měnit trenéra šest měsíců před hrami v Pekingu, odpovídá Kejval jasně. „Dobré to není, ale nechceme se dočkat toho, že to lodi na prvních závodech v sezoně nepojede.“ Kejval: Chceme zlato z Pekingu Vedle medailových vavřínů skifařů Synka a Knapkové, jež následovaly po Aténách, je párovka stále nejúspěšnější českou vícečlennou posádkou. V dalších letech do ní usedali i Václav Chalupa a Milan Doleček a loď na mistrovstvích světa obsadila čtvrté a dvě pátá místa.

Kruťjakovovi svaz vytýká, že v přípravě na Peking vsadil na loňskou sestavu Jirka, Hanák, Karas, Vitásek, zatímco Chalupa s Dolečkem, vedeni trenérem Dolečkem starším, měli po zářijovém neúspěchu na MS absolvovat na dvojskifu jarní dodatečnou kvalifikaci o Peking.

„Na 99 procent ji nepojedou, do párovky se bude opět vybírat ze šesti lidí. Chceme, aby tahle naše vlajková loď získala v Pekingu zlato. Sestava potřebuje novou krev, nikdo nesmí mít jistotu. Olympiáda není o pohodičce,“ tvrdí Kejval.

Kruťjakova odvolání zaskočilo. „Je to jedno z největších zklamání v mém životě. Z různých testů mi vyšlo, že současná párovka jezdí nejlíp, proto jsem na ni vsadil, ale nikdy jsem tu skupinu předčasně neuzavřel. I když si pořád myslím, že Chalupa s Dolečkem by v kvalifikaci šanci měli,“ míní.

Rozhodnutí předsednictva svazu narazilo na odpor vedení ASC Dukla, jež zabezpečuje reprezentaci v řadě odvětví.

Priščák: Stojíme za trenérem „Měnit trenéra úspěšné posádky šest měsíců před Pekingem je nekoncepční. Když jsem se loni a předloni dotazoval činovníků svazu, říkali, že jsou s trenérem Kruťjakovem spokojeni. Pan Kruťjakov je náš zaměstnanec a má naši podporu. To, co se děje, je nezdravé,“ říká ředitel ASC Jaroslav Priščák. Podobný postoj zaujali členové párové čtyřky.

„Je to podpásovka, s námi se nikdo nebavil. Petr Vitásek měl špatné testy kvůli nemoci. Jiný by zůstal doma, ale on je dobrák a na testy, které máme čtyřikrát do roka, šel. Každý má právo na výpadek. Sergej má rozjetou práci, všichni dřeme a má se měnit trenér? To je výsměch,“ myslí si Jakub Hanák.

Situaci zkomplikovala nemoc Tomáše Karase, jenž přechodil zánět mozkových blan. „Výsledek je takový, že zřejmě bude muset být v klidu tři až šest týdnů. Což není dobré, ale on to dožene,“ je přesvědčený Kruťjakov.

Podle vedení svazu loď oslabuje i dlouho neřešený problém veslovoda Davida Jirky s rukou - kvůli tomu přišla posádka loni na MS o medaili. „Za to ale Sergej nemůže, to jsme podcenili,“ přiznává Kejval.

Činovníci svazu chtějí oznámit změnu trenéra dnes na mistrovství republiky ve veslování na trenažérech v Neratovicích. „Já se sejdu s panem Kejvalem až v příštím týdnu,“ plánuje Jaroslav Priščák.

Autor: