Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trest pro Karlovy Vary za ‚losovačku‘. Státu musí zaplatit 300 milionů

Česko

  8:18
KARLOVY VARY - Finanční úřad rozhodl, že Karlovy Vary musí státu kvůli takzvané "karlovarské losovačce" vrátit dotaci ve výši 156 milionů korun a zaplatit stejně vysoké penále. Město ale v rozpočtu 300 milionů korun navíc nemá. Proti rozhodnutí finančního úřadu podalo odvolání, Generální finanční ředitelství má na jeho posouzení půl roku.

Karlovarská losovačka foto: Reprofoto

Informovala o tom Mladá fronta Dnes. Termín karlovarská losovačka je spojený s výběrem stavební firmy pro výstavbu multifunkční KV areny v roce 2007. Organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo.

Město už kvůli losování dostalo dvě půlmilionové pokuty od antimonopolního úřadu. Případné vracení dotace a placení penále ale zasáhne Karlovy Vary mnohem citelněji. Městský rozpočet má kolem 1,3 miliardy korun, z toho ale není možné použít zhruba 700 milionů, které jsou na platy a další nezbytné výdaje. 

Karlovarská losovačka

Losování zúžilo okruh uchazečů o zakázku z původně 16 přihlášených firem na pět.

Nakonec halu za asi 1,2 miliardy korun postavilo sdružení firem Syner, Baustav a Metrostav, které bylo vylosováno jako poslední a před jehož výběrem byla nestandardní prodleva.

Hala byla otevřena v červnu roku 2009 a byla to největší investiční akce města v jeho novodobé historii.

Ušetřit tak město podle Mladé fronty Dnes může při odložení oprav několik málo milionů, ale v žádném případě ne stovky.

"Při přípravě rozpočtu jsme se tento týden dozvěděli, že finanční úřad dotaci kontroloval. A protože peníze nebyly vynaloženy transparentně, což už antimonopolní úřad zjistil opakovaně, tak město musí dotaci vrátit. Spolu s penále je to pořádný zásek do městského rozpočtu," řekl deníku člen finančního výboru při zastupitelstvu Jaroslav Fujdiar.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!