Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trest pro Slavii: jeden zápas bez kotle

Česko

PRAHA Jeden zápas s prázdným domácím i hostujícím kotlem. To je cena, kterou zaplatí fotbalová Slavia za výtržnosti, které propukly na Strahově během pražského derby se Spartou. O zavření severní a jižní tribuny, jež se nacházejí na stadionu Evžena Rošického za brankami, rozhodla včera disciplinární komise ČMFS. Částečně prázdné ochozy se budou týkat zápasu s Viktorií Žižkov, který je na programu příští sobotu.

„Nechtěli jsme potrestat všechny diváky. Jejich problémová část se ale pohybovala právě v těchto sektorech,“ zdůvodnil neobvyklý verdikt předseda komise Alexander Károlyi. Slavia verdikt akceptovala, odvolávat se proti němu nebude. „Mrzí mě to kvůli většině slušných fanoušků, kteří do kotle chodí. Jinak ale oceňuji racionalitu rozhodnutí,“ reagoval generální ředitel Slavie Petr Doležal.

Ke škodám na vybavení stadionu, které klub vyčíslil na 450 tisíc korun, už žádná další finanční sankce nepřibyla. „Z mého pohledu jsme udělali maximum, aby utkání proběhlo bezproblémově,“ argumentoval Doležal před komisí.

Ani zpráva technického delegáta svazu Miroslava Svobody nevytýkala klubu žádné zásadní nedostatky v přípravách na rizikový duel. „Sledoval jsem činnost pořadatelské služby. Probíhaly preventivní prohlídky, jež částečně přinesly svůj výsledek,“ citoval předseda disciplinárky Alexander Károlyi ze Svobodovy zprávy.

Poté ale několik minut vypočítával bohatou chronologii „demolice“ stadionu.

Pokračování na straně 22

Dokončení ze strany 24

Károlyi popisoval výbuchy v ochozech a vandalismus spojený hlavně s vytrháváním sedaček. Na jednání zazněly i počty lidí, kteří měli během derby dohlížet na pořádek. Na Strahově se sešlo 611 policistů, 211 pracovníků bezpečnostní agentury a 72 pořadatelů. „Když vezmete tato čísla, je nutné si položit otázku, jestli Slavia jako pořadatel vůbec takovým jevům mohla zabránit,“ tázal se Doležal.

Do strahovského kotle se vrátí fanoušci až v posledním ligovém kole. Ještě předtím si budou moci poprvé vyzkoušet prostředí, které se stane od příští sezony jejich novým domovem. Slavia včera oficiálně potvrdila, že novou arénu v Edenu slavnostně otevře 7. května zápasem proti týmu Oxfordské univerzity. Vstupenky na reprízu duelu z roku 1907, při němž se na českém území poprvé představili angličtí fotbalisté, budou k dostání za 500 až 700 korun.

Autor: