Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trest za nactiutrhání: den podmíněně

Česko

Svérázně se s pomluvou vypořádal plzeňský soudce Vladimír Žák: uložil za ni trest jeden den podmíněně. PRAHA Kvůli pomluvě soudil před čtyřmi lety Vladimír Žák plzeňského aktivistu Dalibora Pecha. Jeho občanské sdružení bojovalo proti tomu, aby mexická firma Nemak postavila v Plzni továrnu na výrobu hliníkových hlav. Pechovo sdružení upozorňovalo, že fabrika bude výrazně znečišťovat ovzduší a kritizovalo radnici, která byla záměru investora nakloněná. Na jedné tiskové konferenci Pech rozdal materiál, ve kterém naznačoval korupci magistrátního úředníka. „Napsal něco jako: Za co jiného než za úplatek by vydal takové rozhodnutí,“ vzpomíná soudce Žák. Jmenovaný úředník podal na Pecha trestní oznámení pro pomluvu.

„Dospěl jsem k závěru, že to pomluva nebyla,“ říká soudce. „Neříkám, že Pech měl pravdu, když mluvil o úplatcích. Měl ale pravdu v tom, že plzeňská radnice špatně rozhodla. Koneckonců takové pochybnosti vedly i k tomu, že se Nemak z Plzně stáhl.“

Pro soudce Žáka bylo důležité, že se označenému úředníkovi nic nestalo. „Nebyl nijak dotčen, k žádné újmě nedošlo. Magistrát se za něj naopak postavil, podával trestní oznámení ve spolupráci s ním,“ říká Žák. Jenže podle trestního práva k žádné újmě ani dojít nemusí. Stačí, když nepravdivý údaj je způsobilý újmu vyvolat. Tím se trestní právo liší od občanského, v civilním sporu by dotčený musel doložit konkrétní újmu.

Krajský soud proto soudci uložil, aby Pecha potrestal. „Nelíbilo se mi to. Ale názor odvolacího soudu musím respektovat,“ říká Žák. Zachoval se jako chytrá horákyně. Potrestal Pecha podmínkou na jeden den.

Soudce Žák má za to, že trestný čin pomluvy je přežitek. „Svádí to k tomu, že se tohoto institutu zneužívá,“ říká. Třeba k potrápení nepříjemných kritiků. „Pech magistrát štval. Útočil na ně zleva zprava,“ říká soudce. Magistrát proto podle něj využil šanci, jak mu znepříjemnit život.

Případy, kdy se někdo cítí dotčen výrokem jiného, by se podle soudce měly řešit občanskoprávními spory, konkrétně žalobami na ochranu osobnosti. Zamezilo by se tím zneužívání paragrafu k šikaně kritiků. Dnes stačí jedno trestní oznámení, zbylou práci odvede policie a státní zástupce. V civilním sporu by sám dotčený musel shromáždit důkazy a doložit újmu. Musel by také počítat s tím, že ho spor bude něco stát.

***

„Napsal něco jako: Za co jiného než za úplatek by vydal takové rozhodnutí,“ vzpomíná soudce

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!