Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trestat Ovečkina. Jenže za co?

Česko

Kromě gólů vyhledává ruské eso střety na hranici regulí. Po tom na Jaromíra Jágra budí opět pozornost

VANCOUVER/PRAHA Vzal si puk, rozjel se do středního pásma a pak - bum! Tvrdý střet ramenem do hlavy, rána jako z děla.

Ne, hokejovou bitvu Čechů proti Rusku už netřeba rozebírat. Ale jeden moment z nedělního večera ještě za to přece jen stojí.

Jaký?

Právě ten, kdy ruská star Alexandr Ovečkin srazil k ledu tvrdým zákrokem Jaromíra Jágra. Na olympijském turnaji se o tom horečnatě mluvilo i hodiny poté.

„Kdykoliv Ovečkin může, chodí do těla,“ povídal český brankář Tomáš Vokoun. „Podle mého to bylo čisté. I když jsem neviděl, jestli na Jardu nenadskočil.“ Nenadskočil...

Přesto se rozjela diskuse, kterou vedou dvě opačné strany názorů.

Ta první ukazuje na faul, který kanadští rozhodčí měli prý bez čekání odpískat. Druhá naopak souhlasí s tím, že hru správně nechali pokračovat bez Ovečkinova trestu.

„Já se rozhodl špatně, z té chyby padl gól. Nemyslím, že to bylo úplně čisté, ale neřeším to,“ řekl Jágr. I jemu ale patří trochu obdiv. Za to, že tenhle náraz ustál bez zranění. Vždyť plexisklo na jeho přilbě zdobila prasklina, Jágrova hlava se zaklonila v moment střetu dozadu.

A Ovečkin? „Když můžu někoho trefit, je mi pak jedno, kdo proti mně stojí,“ říkal. „Jeho hit byl úžasným momentem olympiády,“ chválil ho parťák Jevgenij Malkin.

„Jenže podle evropských pravidel měl být potrestán,“ míní hokejový analytik Martin Hosták. „Netvrdím ale, že bych to pískal i já.“ V Česku by Ovečkina netrestali Pravidla... Ano, ta evropská bývají v posuzování zákroků trochu odlišná od těch ze zámořské NHL.

Co se týče Ovečkinova nájezdu -podle regulí měl ruce u těla, hokejku určitě ne nijak nahoře. Jenže Jágra trefil do oblasti hlavy a krku, což se podle Mezinárodní hokejové federace IIHF pískat má. „Věřím, že v extralize by se to i pískalo,“ tvrdí český arbitr Petr Bolina. „Ale ani já bych Ovečkina nevylučoval.“

S tím názorem souhlasí i jeho kolega Tomáš Turčan: „Jágr navíc neměl hlavu nahoře. Trochu soupeře opomenul, mohl si za to sám.“

Při pohledu na ten zákrok až trochu zamrazí, přitom za oceánem je něco takového bráno za nádherný hit. Tam se je hvězdný Rus naučil. „Přesně. Tam jsou na tohle všichni zvyklí,“ vysvětluje Hosták. „Ale pak se začne hrát mezinárodní turnaj a vypadá to děsivě. Ovšem hráči jsou připraveni.“

Proto dostali i sudí ve Vancouveru instrukce, že by mohli úzkostlivý metr z Evropy trochu víc povolit. A Ovečkin toho skvěle využívá.

Ve fyzických střetech si doslova libuje, sám je jako agresor vyhledává. „Těžko si někdo dokáže představit, kolik jeho herní styl stojí hráče sil,“ naznačuje Hosták.

Právě tohle ho dělá kromě střeleckého instinktu zabijáka nadprůměrným hráčem. Rozjede se - a trefí i 110 kilogramů vážícího Jágra.

„Dohrává souboje na hraně pravidel,“ všiml si sudí Bolina. „Věří, že tři čtvrtiny zákroků mu u rozhodčích projdou.“

I proto ho kouč Vjačeslav Bykov pochvalně poplácal - byly to jediné emoce, které na střídačce v souboji s Čechy projevil.

Když se měl pak k Ovečkinovu zákroku na Jágra vyjádřit, už jen znovu suše prohodil: „Kdybych měl každou jeho epizodu komentovat, vydalo by to na další utkání.“ Na takové téma se mu mluvit příliš nechce.

Spor Měl se Ovečkinův atak pískat jako faul?

ANO „Ovšem řídím se dvěma odlišnými pohledy. Ten v NHL by se tímhle zákrokem vůbec nezabýval. Zato pravidla Mezinárodní hokejové federace se přiklání k tomu, že to faul byl, proto se ten hit pískat měl. Na druhou stranu vůbec netvrdím, že je to správné, protože takové věci zkrátka do hry patří. Hokej přece není pro žádné slečinky. A tyhle momenty mu jedině pomáhají.“ Martin Hosták, hokejový analytik

NE „I když je to spíše na individuálním posouzení každého sudího. Být na ledě já, tak ten zákrok jako faul neodpískám. Každý zásah do oblasti krku nebo hlavy má být potrestán, jenže Ovečkin měl v tom momentu ruce u těla a hokejku dole. Do Jágra najížděl jen tělem. Navíc Jágr měl sklopenou hlavu a byl přikrčený. Do toho střetu si tak trochu najel sám. V extralize by se to ale jistě pískalo.“ Petr Bolina, extraligový rozhodčí

Hon na číslo 68

Známé olympijské střety Jaromíra Jágra

OH 1998 - Nagano

Ve finále proti Rusku se rozjel s pukem, jenže v útočném pásmu nezvedl hlavu a byl tvrdě sražen Borisem Mironovem. Otřesený Jágr pak celý hit pár minut rozdýchával na střídačce, nakonec se vrátil do hry.

OH 2006 - Turín

V utkání základní skupiny s Finskem stál čelem k mantinelu, když se na něj zezadu rozjel tvrďák Jarkko Ruutu. Po střetu hlavou narazil Jágr do hrazení a utrpěl tržnou ránu nad obočím. Ošetřován na ledě nedohrál.

OH 2010 - Vancouver

V zápase základní skupiny proti Rusku se rozjel s pukem. Ve středním pásmu chtěl udělat Alexandru Ovečkinovi kličku do protipohybu, jenže ten jeho záměr odhalil a srazil ho ramenem k ledu. Jágr vstal okamžitě a hrál dál.

„Nejslavnější“ byla sekyra do malíčku

MS 2005 - Vídeň

V utkání základní skupiny proti Německu sekl Stefan Schauer svou hokejkou Jágra do malíčku.

Zprvu nenápadný faul však způsobil pořádný alarm - číslo 68 utrpělo zlomeninu, prst mu lékaři v Česku narovnávali a vyrobyli pro něj speciální dlahu. Fanoušci mu pak vyjadřovali podporu zavázanými malíčky. Jágr turnaj dohrál a vybojoval s týmem titul šampionů.

Autor: