Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trestní oznámení na NG kvůli drahému Beuysovi

Česko

Ředitel Národní galerie Milan Knížák zakoupil dílo s názvem „Auto“ klasika konceptuálního umění Josepha Beuyse (1921–1986) za patnáct milionů korun – údajně poté, co akvizici zamítla nákupní komise. Trestní oznámení šetří Policie ČR.

PRAHA Němec Joseph Beuys byl světově proslulý akční umělec, sochař, kreslíř, autor happeningů a instalací, umělecký teoretik a pedagog. Objekt Auto je v současné době vystaven ve Veletržním paláci, ČTK například uvedla, že Knížák dílo pro Národní galerii zakoupil od svého přítele za desetkrát vyšší cenu, než ji odhadli odborníci. Sám Milan Knížák uvedl, že žádné trestní oznámení do Národní galerie nedošlo. „Nevím, proč bych měl takové lži a nesmysly komentovat,“ řekl Lidovým novinám. Podle ČTK si ale ředitel ani nepamatoval, kolik Národní galerie za Beuyse zaplatila. Tisková mluvčí NG Petra Jungwirtová tvrdí, že jde o lživé nařčení, neboť generální ředitel nemůže obcházet závěry nákupní komise. „Mechanismus, který funguje při akvizici, opravdu není tak prostinký,“ dodala.

Neví se, kdo byl původní majitel Jiří Žalman z odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR sdělil, že ministerstvo momentálně obdrželo žádost od Policie ČR, aby pro její šetření připravilo konkrétní podklady. „Dokud tyto materiály nepřipravíme, nebudeme podávat žádné bližší informace,“ řekl. Potvrdil však, že větší část členů nákupní komise NG koupi díla schválila na jaře 2004 a koupě se poté začala v normálních termínech realizovat. „Byl to po všech stránkách standardní postup,“ doplnil Žalman.

Pokud jde o původního majitele díla, který je Národní galerii prodal, spekuluje se, že by mohlo jít o někoho z hnutí Fluxus, jehož byl Beuys předním představitelem, než posléze svým významem překročil jeho rámec. Milan Knížák se v okruhu tohoto hnutí pohyboval a sám údajně má Beuysova díla ve své soukromé sbírce.

Stanovit cenu umělcova objektu v kontextu domácího trhu s uměním rozhodně není jednoduché – v České republice díla Josepha Beuyse na trhu prakticky nejsou, i když zřejmě nelze vyloučit, že se někde mohou do prodeje dostat menší, nepříliš důležité práce. Nic zásadního se však v posledních letech neobjevilo.

Výtvarník, antropozof Joseph Beuys se kromě výtvarného umění intenzivně zabýval humanismem, sociální filozofií a antropozofií. Jeho úvahy vedly ke speciální definici uměleckých pojmů a ke koncepci tzv. sociální plastiky, která by měla působit na vývoj společnosti i politiky. Je uznáván jako jeden z nejvlivnějších umělců 20. století, který rozvinul odkaz Marcela Duchampa.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...