Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Tři a půl milionu za kůrovce. Inspekce uložila Lesům ČR pokutu

Česko

  13:07
Praha - Státní podnik lesy ČR, pod který spadá téměř polovina lesů v zemi, dostal pokutu kvůli kůrovci. Rozsáhlou kontrolu prováděla na několika lesních správách na Moravě Česká inspekce životního prostředí. „Uložila pokutu ve výši 3,5 milionu korun,“ sdělila LN mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Rozhodnutí je nepravomocné a státní podnik se proti němu v polovině srpna odvolá. Rozhodnutí obdržely Lesy ČR k poslednímu červencovému dni.
Řádění kůrovce (ilustrační snímek)

Řádění kůrovce (ilustrační snímek) foto:  František Vlček, MAFRA

Česká inspekce životního prostředí státnímu uložila pokutu za to, že „podnik při svém hospodaření rovnoměrně a trvale neusiloval o zachování všech funkcí lesa, neprováděl včasná a zároveň účinná opatření k předcházení a zabránění působení škodlivých činitelů na les a ohrozil tak životní prostředí“.

Katastrofa jménem kůrovec. Severní Moravu už nezachráníme, varuje expert Zahradník

České lesy, a to nejen ty státní, postihla kůrovcová kalamita. Odborníci mluví o největší kalamitě škůdce, která na našem území byla kdy zaznamenaná. Jen za loňský rok se vytěžilo 5,4 milionu kubíků dřeva napadeného kůrovcem, celková těžba přitom činila 17 milionů. Více než 60 % z toho byla těžba nahodilá. Kromě kůrovce se na lesích podepsaly také vichřice, například Herwart z konce října. Kůrovec ale „řádil víc“, Herwart po sobě zanechal 3 miliony kubíků dřeva.

Přebytek kalamitního dříví se netýká jen Česka, ale i okolních států. Nedostatek odbytiště tak způsobuje, že cena dříví na trhu významně klesá. Propisuje se to samozřejmě i do hospodaření státního podniku. Lesům ČR v prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk o 27 % na 1,25 miliardy korun.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...