Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tři kandidáti na ředitele parku

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Výběrová komise včera doporučila novému ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi tři jména nejvhodnějších kandidátů na ředitele Národního parku Šumava.

Podle tohoto výběru by park mohli vést buď současný ředitel CHKO Český kras Jaroslav Obermajer, ředitel obecně prospěšné společnosti Orbis Viridis z Hluboké nad Vltavou Pavel Kitzberger, nebo bývalý náměstek šéfa šumavské rezervace Jiří Mánek.

Ministr Chalupa se ale doporučením komise může i nemusí řídit. „Před rozhodnutím chci nicméně znát představy kandidátů i názory členů pracovní skupiny pro Národní park a CHKO Šumava,“ uvedl Chalupa.

Obce by zvolily Jiřího Mánka Kdyby přitom záleželo výhradně na mínění zástupců šumavských obcí, novým ředitelem by se zřejmě stal Jiří Mánek, pocházející přímo ze Šumavy. Právě jeho jméno totiž starostové uváděli nejčastěji v odpovědi na otázku, který z kandidátů by jim nejvíce vyhovoval. „My si představujeme takového ředitele, který by měl pro zájmy obcí alespoň takové pochopení, jaké mají obce pro ochranu přírody,“ řekl LN jeden z členů výběrové komise a předseda Svazu obcí národního parku Šumava Jiří Hůlka.

Bývalý ředitel František Krejčí na svou funkci na podzim rezignoval, oficiálně kvůli tomu, že necítil podporu pro svou práci od tehdejšího ministra Pavla Drobila. Před novým ředitelem parku stojí těžký úkol skloubit zájmy šumavských obcí a místních podnikatelů se zájmy ochrany jednoho z nejcennějších přírodních území ve střední Evropě.

Už dnes například obce tvrdě protestují proti plánům na další omezení možnosti splouvání horního toku řeky Vltavy z Lenory směrem k lipenskému jezeru.

Autor: