Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tři možné osudy poplatků: smrt, ořezání, zachování

Česko

PRAHA Dočasné příměří či klid před bouří. Tak se dá nazvat současný stav, ve kterém se nacházejí regulační poplatky ve zdravotnictví. Ihned po prázdninách se o ně při mimořádné schůzi sněmovny svede další velká bitva.

Podle současného rozložení sil ve sněmovně, kde mírnou převahu odpůrců poplatků přiznávají i někteří občanští demokraté, nečeká regulační poplatky nic pěkného.

Ve hře jsou tři scénáře.

První dva jsou pro poplatky přímo zničující. Buď projde návrh na jejich úplné zrušení, či poslanci zvednou ruce pro jejich radikální ořezání. Podle tohoto modelu by za ošetření přestali platit důchodci, děti do devatenácti let a lidé s menšími příjmy. Mohli by se tam zařadit také někteří podnikatelé, kteří mají přiznaných příjmů poměrně málo, i když jejich finanční situace je dobrá.

Poslední ze tří variant počítá s tím, že by se občanským demokratům s vypětím všech sil podařilo uhájit nynější verzi poplatků. To znamená, že budou platit všechny skupiny obyvatelstva vyjma novorozeňat v porodnicích a dětí u lékaře. Dubnovou novelou také dětem a seniorům nad 65 let klesl ochranný limit z pěti na dva a půl tisíce korun. Když je nezrušíme v září, torzo necháme žít, ozývá se z ČSSD Variantu ořezání poplatků považují sociální demokraté za jakýsi kompromis. Pro ODS je ale tento model naprosto nepřijatelný.

Podle informací LN socialisté už před časem v klubu mluvili o tom, že pokud projde zásadní omezení poplatků, spokojí se s tím a na jejich úplné zrušení nebudou příliš tlačit. „Teď je ale před volbami, situace se může změnit,“ sdělil LN včera jeden z poslanců ČSSD. „Samozřejmě, že bychom pro zrušení byli. Ale třeba s výjimkou placení si za pobyt v nemocnici,“ vylíčil další z poslanců. Ovšem záleží na tom, jaké bychom na to měli po volbách páky. Pokud by to pro případné koaliční partnery byla nepřekročitelná překážka, v klidu se toho vzdáme,“ dodal.

Oficiální stanovisko sociálních demokratů těsně před volbami je ale striktní. „Poplatky vnímáme jako jakési rovné zdanění nemocných. Považujeme to za nespravedlivé, a proto usilujeme o jejich naprosté zrušení. To, co nezrušíme do voleb, zrušíme po volbách,“ vysvětlil včera místopředseda strany Zdeněk Škromach.

ODS: Ořezané poplatky už nemají smysl I kdyby po volbách přežilo jakési torzo poplatků, které by sociální demokraté nenadopovaní předvolební atmosférou už nechtěli či nedokázali zrušit, pro ODS to stejně znamená neudržitelný stav.

„Já tvrdím, že pokud mají poplatky zůstat jen pro produktivní skupinu obyvatelstva, tak nemají žádný smysl. Lepší než dojít k nějakému paskvilu, by bylo všechny poplatky zrušit a celý ten systém přepracovat od píky,“ říká zdravotnický expert občanských demokratů Boris Šťastný. Přepracovat od píky ale podle něj znamená vlastně návrat k současnému modelu. Šťastný navrhuje jedinou změnu: zisky z poplatků by šly namísto zdravotnickým zařízením pojišťovnám.

V povolebním období by mohl podle Šťastného vzniknout i nějaký rozumný kompromis se sociálními demokraty.

Autor: