Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Třikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Skoroletadlo 7. říjen 1903 Dva modely letadel (konstruktér je nazýval aerodromy) se dvěma vrtulemi poháněnými tříkilovým parním strojkem od pensylvánského profesora fyziky a astronomie Samuela Pierponta Langleye uletěly kolem jednoho kilometru (dokonce i v kruhu). Ministerstvo války USA poskytlo peníze na jednomístný letoun. Ten, poháněn padesátikoňovým benzinovým motorem, je poprvé (a potom ještě jednou po dvou měsících) vyzkoušen nad řekou Potomac. Ale slabý motor stroj neurychlil a letadlo se zřítilo do vody. Další peníze už generálové nedali. Astronomický Darwin 8. října 1873 V dánském Frederiksbergu se narodil Ejnar Hertzsprung. V prvním roce 20. století vyslovil domněnku o existenci hvězdných obrů („velryb mezi rybami“) a trpaslíků, a to podle grafické závislosti jejich svítivosti a složení spektra (spektrální třídy). Publikoval to však v nepříliš čteném časopise. Po osmi letech to o čtyři roky mladší Američan H. N. Russell potvrdil, rozvedl a zpřesnil, takže diagram byl dlouho zván jenom po něm. Ačkoli Hertzsprung navrhoval jména vůbec vynechat, dnes se diagram jmenuje po obou. Hertzsprung zemřel roku 1967.

Moc kontra nemoc 12. říjen 1768 Ruská carevna Kateřina II. se nechává variolizovat (nakazit lehkou formou pravých neštovic kvůli získání imunity). K provedení byl povolán anglický specialista. Napřed ovšem musel získat vladařčinu důvěru na dvou kadetech. Výkon se zdaří, 12. říjen je úředně vyhlášen za „Šťastný den Ruska“ a je nařízeno, aby se každé jeho výročí konaly oslavné bohoslužby. Jak dlouho se asi slavilo - do smrti carevny? Není podstatné. Ukáže se však, že věda -na rozdíl od sebemocnějšího panovníka - je nejen nesmrtelná, ba nejen nestárne, nýbrž neustále dospívá.

Na samém sklonku carevnina života provádí Edward Jenner první vakcinaci (imunizace kravskými neštovicemi), způsob přinejmenším stejně účinný, avšak nesrovnatelně bezpečnější než variolizace. Nuže, který den je významnější: 12. říjen 1768 dodnes celkem slavné Kateřiny, nebo 14. květen 1796 i v současnosti poměrně neznámého Edwarda Jennera?

Autor: