Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Třikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Autíčko (takřka) pro všechny únor 1934 Mladoboleslavská Škodovka představuje svůj nový model Škoda 418 Popular. Z konstrukčního hlediska obsahuje řadu novot (tuhý páteřový rám z ocelové roury, motor uložený v silentblocích, převodovku v celku s rozvodovkou, dvojité nezávislé zavěšení předních kol). Litrový motor o výkonu dvacet koní dával vozu rychlost až 80 km/h při spotřebě kolem sedmi litrů. Hlavní senzací však byla cena – sporťák za 17 800 korun, kabriolet jen o tisícovku dražší (slušný plat tehdy obnášel 1500 až 2000 Kč). Popular se brzy stal nejprodávanějším autem u nás a dostal svého výrobce na první místo v zemi (například v dubnu 1934 se prodalo celých 48 kusů).

Malé Československo se tak v polovině třicátých let 20. století stalo světovou špičkou v třídě malých vozů, a to dokonce hned od několika výrobců (kromě Popularu bodovala i Tatra 57, Pragy Piccolo a Baby, Aera 500 a 662).

První velký český botanik 17. února 1794 V Praze se narodil jeden z našich nejvýznamnějších přírodovědců – botanik Karel Bořivoj Presl, správce botanických a zoologických sbírek Národního muzea, člen Královské české společnosti nauk. Spolu s neméně zasloužilýmmladším bratrem Janem Svatoplukem vytvořil české přírodovědecké názvosloví (hlavně v botanice, zoologii a mineralogii) a roku 1819 vydal první ucelenou květenu Čech Flora čechica, kde popsal na 1500 druhů ve 115 rodech. Jeho jméno (Preslia) dodnes nese časopis České botanické společnosti při AV ČR.

Zemřel v roce 1852.

Chemik a fantasta 19. února 1859 Ušvédské Uppsaly se narodil Svante August Arrhenius, spoluzakladatel fyzikální chemie, autor teorií reakční rychlosti a (tehdy odvážné) elektrolytické disociace, za které dostal roku 1903 Nobelovu cenu.

Vytvořil i hypotézu „infekčního“ vzniku života na Zemi. Shluky mikroorganismů se mohou náhodně odpoutat z povrchu planety, dostat se do kosmického prostoru, kde hnány tlakem světla nebo na meteorech putují nekonečnem a pokud při tom narazí na příhodnou planetu, „osejí“ ji životem.

Zemřel v roce 1927.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...