Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Třinecké železárny investují i v době hospodářské krize

Česko

TŘINEC Druhá největší tuzemská hutní společnost, Třinecké železárny, pokračovala v investicích i v období hospodářské krize.

Firma má v současné době rozpracované projekty za přibližně tři miliardy korun. Příští rok by měla dokončit jednu z největších investic posledního desetiletí, kterou je modernizace jedné ze dvou koksárenských baterií za téměř dvě miliardy korun. Uvedla to mluvčí firmy Dušana Chreneková.

Třinečtí oceláři se tím snaží udržet svou pozici na stále více konkurenčních trzích. „V posledních letech bylo rozpracováno a dokončeno několik projektů, jejichž podstata spočívá především ve zvýšení přidané hodnoty našich výrobků a eliminaci dopadů výroby na životní prostředí. Investice v současnosti a v následujících letech půjdou zejména do nových technologií, které přispívají k finalizaci našich produktů,“ uvedl investiční ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

K nejvýznamnějším investicím firmy v posledních letech patřila rekonstrukce kontijemné válcovny za zhruba 1,5 miliardy korun, modernizace kontidrátové válcovny za dvě miliardy korun, modernizace vysoké pece za 750 milionů korun, výstavba vakuovací stanice za 300 milionů korun nebo odprášení aglomerace číslo jedna za půl miliardy korun.

Od roku 1997 společnost proinvestovala přes 13 miliard korun, z toho čtyři miliardy směřovaly do ekologických projektů. Ty pomáhají snížit dopady výroby na životní prostředí. „Veškerá opatření striktně splňují velmi přísné podmínky zakotvené v legislativě České republiky a Evropské unie, přičemž díky investicím v posledních letech výrazně klesly hodnoty sledovaných ukazatelů, které zatěžují životní prostředí škodlivými emisemi,“ konstatoval Czudek.

Hospodaření Třineckých železáren loni skončilo po 15 letech zisků ve ztrátě 732 milionů korun. V roce 2008 přitom společnost dosáhla zisku 1,2 miliardy korun. Vlivem hospodářské krize železárnám klesly meziročně tržby o 34 procent na 24,3 miliardy. Podle generálního ředitele Jiřího Ciencialy byl loňský rok pro společnost nejsložitějším obdobím v její novodobé historii.

***

Investice v současnosti a v následujících letech půjdou zejména do nových kvalitních technologií

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: