Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

V podstatě se vracíme do doby roboty, odmítl Středula výpovědi bez důvodu

Česko

  16:54aktualizováno  21:17
Za zcela nepřijatelné opatření označil šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula úvahy o možnosti výpovědi bez udání důvodu. „Považujeme to za velmi nebezpečnou věc, která je ohrožující zaměstnance. V podstatě se vracíme do doby roboty způsobem naprosto nevídaným,“ řekl Středula po jednání s vládou a zaměstnavateli.

„Už jenom to, že to někdo vymyslel, považujeme za naprosto fatální záležitost, Ocenili jsme, že pan vicepremiér se k tomu jednoznačně vyjádřil, že řekl, že takový nástroj nepotřebujeme. My si myslíme totéž a věříme, že takové opatření ani nikdy přijato nebude,“ prohlásil šéf odborové centrály ČMKOS.

Možnost vyhazovat zaměstnance na hodinu bez udání důvodu je podle bývalého premiéra a eurokomisaře Vladimíra Špidly ze SOCDEM popřením myšlenky, že člověk na pracovišti má vůbec nějaké právo. Je to podle něj důvod se vzepřít této myšlence všemi prostředky, které jsou k dispozici. „Odbory by měly uvažovat v takovém případě o generální stávce,“ vybídl nedávno odbory bývalý premiér Špidla.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů měli jednat o prorůstových opatřeních. Soubor 37 bodů na podporu ekonomického růstu doporučila kabinetu Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Návrhy poradního orgánu vlády se týkají právě třeba možnosti výpovědi bez udání důvodu, ale i snadnějšího přijímání pracovníků ze zahraničí, zajištění dostatku školek, snížení odvodů u nízkých výdělků, změn systému dávek, zrychlení výstavby či reformy samospráv.

„Dohodli jsme se, že návrhy NERV projednáme na mimořádném jednání předsednictva tripartity v příštích týdnech,“ uvedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Odborům vadí „nekonečný“ věk odchodu do penze, zaměstnavatelé ocenili odvahu vlády

Jedním z hlavních bodů jednání tripartity byla důchodová reforma včetně dřívějších penzí pro náročné profese. „Nesouhlasíme s nekonečným věkem odchodu do důchodu,“ řekl Středula.

Označil za nepřijatelné, že pravidla, která připravila vláda, by znamenala, že ten, kdo se narodil v roce 2005, by mohl jít do důchodu až ve věku 70 let.

Zcela jinak to vidí zaměstnavatelé. „Oceňujeme odvahu této vlády podívat se pravdě do očí,“ řekl naopak po jednání prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Systém je podle něj beze změny neufinancovatelný. Považuje za správné postupné posouvání věku odchodu do důchodu podle délky dožití.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL minulý týden řekl, že jeho úřad spolu s resortem zdravotnictví dokončuje výčet profesí, jichž se má týkat dřívější důchod pro bez krácení pobírané částky.

V neděli v televizi Prima uvedl, že tento týden okruh náročných profesí představí a návrh důchodové reformy zároveň předloží vládě. Výčet náročných profesí má vycházet z nynějších čtyř kategorií prací.

Kvůli překračování limitů hluku, prachu a dalších rizikových faktorů jsou ve třetí a čtvrté kategorii potřeba ochranné pomůcky, ve čtvrté kategorii je i při jejich používání vysoké riziko ohrožení zdraví.

Jurečka uvedl, že možnost dřívější penze by mohlo mít všech asi 18 tisíc pracovníků čtvrté kategorie a část ze 450 tisíc lidí z kategorie třetí. Zaměstnavatelé by na ně platili vyšší odvody. Odboráři prosazují, aby se dřívější penze týkala i všech lidí ze třetí kategorie.

Majitel Liberty nemá vůli komunikovat s vládou o řešení situace ve firmě

Ministr Marian Jurečka už při příchodu na jednání tripartity řekl, že majitel hutní společnosti Liberty Ostrava nemá vůli komunikovat s vládou o řešení situace ve firmě, která se potýká s problémy s placením závazků.

„Jednoznačně je to vina pana majitele Gupty,“ kritizoval majitele Liberty Ostrava předseda ČMKOS Josef Středula.

„Je zvláštní, lidé chtějí pracovat, pan majitel ne. Ať se klidně té firmy vzdá, ať může přijít někdo, kdo ji chce provozovat,“ prohlásil odborový předák o situaci v hutní společnosti Liberty Ostrava.

Po jednání tripartity řekl, že si vláda uvědomuje vážnost situace a připraví kroky k tomu, aby se případné dopady co nejméně dotkly zaměstnanců a jejich rodin. V regionu jde podle něj až o 45 tisíc lidí v různém stupni závislosti na firmě.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj poznamenal, že očekává jasné informace pro zaměstnance o tom, jak mají postupovat v případě, že by se právní situace Liberty změnila. Finanční úřady mohou být podle něj citlivé vůči dalším věřitelům Liberty z regionu, například jim lze odložit povinnost odvodů daně z přidané hodnoty.

Pokud by se postoj majitele změnil, vláda podle Jurečky nabízí spolupráci, protože chce udržet výrobu a zaměstnanost v huti.

Podle předsedy Odborového svazu Kovo Romana Ďurča by stát měl v případném insolvenčním řízení s Liberty Ostrava aktivně hledat nového majitele.

„Tím, že majitel nemá vůbec žádnou vůli komunikovat s vládou, nemá vůli představit nějaký smysluplný, reálný plán obnovení výroby, tak ta situace je extrémně složitá. Protože my nemůžeme soukromého vlastníka nutit k něčemu, na čem nechce spolupracovat,“ řekl Jurečka.