Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Policie zajistila pozemky v obci u Prahy, kam se navážela toxická zemina

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: Jaroslav ŠvandaMF DNES

Policisté vyšetřující navezení kontaminované hlíny do Trnové u Prahy zajistili jako důkaz pozemky, na kterých zemina leží. Další práce na místě tak musí zastavit. Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) je minimálně část navážky kontaminovaná, a to hlavně bifenyly, které jsou rakovinotvorné. I bez toho je navážka stavebním odpadem, který na zemědělské půdě nemá co dělat.
  11:45aktualizováno  11:47

Developer, který chce na pozemcích stavět rodinné domy, tvrdí, že jde o materiál na stavbu, uvedl v pátek server Seznam Zprávy.

„Předmětná lokalita v Trnové byla zajištěna, neboť se jedná o místo činu, kde bude prováděno ohledání včetně zajišťování stop pro důkazní účely. Z tohoto důvodu tam nemohou být prováděny žádné stavební práce nebo terénní úpravy,“ řekla serveru policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Vedoucí krajského odboru územního plánování a stavebního řádu Lenka Holendová v pátek uvedla, že nepovolené terénní úpravy byly zastaveny a stavební úřad by měl nařídit jejich odstranění. Opatření může případně uhradit obec a náklady vymáhat.

„Bude to jistě velmi dlouhodobá záležitost a velmi komplikovaná,“ dodala Holendová. Vedle stavebního úřadu se bude případem nadále zabývat také ČIŽP.

Zemina pochází z bývalé továrny na nátěrové hmoty Tebas v Praze. Stavební firma HSMN, která má projekt v Trnové na starosti, tvrdila, že má k dispozici laboratorní a chemické zkoušky, podle nichž je bez závady.

Podnět k policejnímu opatření dala Česká inspekce životního prostředí. „V posledních dvou týdnech pokračovaly kontrolní úkony ze strany ČIŽP. Pražští inspektoři stále intenzivně prověřují všechny subjekty, které se na navážce mohly podílet. Další vzorkování v současné chvíli připravujeme, podrobnosti však nemůžeme sdělovat. Od výsledků vzorkování se pak budou odvíjet další kroky dotčených orgánů,“ uvedla Miriam Loužecká, mluvčí ČIŽP.

Inspekce objevila toxické materiály v Trnové na konci února a podala trestní oznámení kvůli podezření z neoprávněného nakládání s odpady či jiných trestných činů. „Trestní věc je stále ve fázi prověřování, nikdo tedy obviněn nebyl,“ dodala policejní mluvčí.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala podle svého vyjádření také developerská firma Domy Trnová podnikatele Jana Šefrny. Tento developer v minulých letech rozprodal více než stovku pozemků lidem, kteří tam v budoucnu chtějí stavět rodinné domy.

Šefrna i jím najatá společnost HSMN podnikatele Jiřího Vojáčka tvrdí, že naváženou zeminu potřebovali na vybudování komunikací, vyrovnávání jejich výškových rozdílů a zarovnávání pozemků. Hájí se také tím, že od svých obchodních partnerů měli k dispozici všechny potřebné rozbory, že navážený materiál je nezávadný.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...