Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trojkoalice výrazně změní důchody

Česko

PRAHA O zásadní reformě důchodů se dvacet let jen mluví. Rodící se koalice Petra Nečase se do ní ale téměř jistě pustí. Nemá už na vybranou. Ratingové agentury, jejichž hodnocení určuje výšku úroků ze státních dluhů, na ni velmi netrpělivě čekají. Pokud ji nový kabinet rychle nepředstaví, Česku velmi pravděpodobně rating klesne. Dobrá reforma ho spolu se změnami ve zdravotnictví a přesvědčivou cestovní mapou snižování schodků naopak může zvednout. Tím by stát mohl na úrocích z dluhopisů ušetřit miliardy.

Nový kabinet má proti všem předchozím vládám ještě další dva předpoklady, proč by se mu mohla reforma podařit. Názory koaličních stran na důchody se liší podstatně méně než ve všech předchozích vládách. Navíc má Nečasův tým v parlamentu nejsilnější většinu v historii Česka.

Je velmi pravděpodobné, že v dohledné době si budou moci lidé přesměrovat část povinných odvodů na penzi na soukromý účet. ODS i TOP 09 se shodují, že by to mohla být 4 procenta ze současných 28 procent, jenž každý musí odvádět na státní důchod. Vyvést by je ale bylo možné, jen pokud by si k nim člověk přidal ještě další 2 procenta navíc. Ti, kdo by dál zůstali u státu, by tak platili na penzi 28 procent. Ti, kdo by kombinovali státní a soukromý důchod, 30 procent.

Představy Věcí veřejných se liší jen v tom, že nechtějí příplatek 2 procenta. Obtížněji se bude kompromis hledat u státních důchodů. Ty jsou dnes v Česku nejméně spravedlivé a nejvíc rovnostářské z celé Evropy. Lidé s nízkými příjmy mají penzi srovnatelnou se svým původním platem. Ti s průměrnými a vyšší platy naopak ve stáří berou je zlomek svého příjmu před penzí. „Budeme prosazovat výrazné posílení zásluhovosti,“ řekl Petr Nečas. Stejným směrem chce jít i TOP 09. Věci veřejné naopak žádají rovný důchod. Stát by platit ve stáří všem stejně. Se stejným nápadem šla ODS do voleb v roce 2006. Pak od této vize ustoupila.

Nová vládní koalice se také bude muset dohodnout, kde vezme peníze, které budou státu chybět poté, co část lidí přesměruje část svých plateb na soukromé účty. Je velmi těžké odhadnout, kolik lidí to udělá. Když v minulosti stejnou šanci dostali Poláci, Maďaři a Slováci, využilo ji téměř devadesát procent lidí. Ve finanční krizi ale v posledních letech pravděpodobně klesla důvěra lidí v soukromé penzijní fondy. Ty jsou ve složité situaci, protože úspory na stáří investovaly hlavně do státních dluhopisů. Nakupovaly i obligace Řecka, Španělska nebo Portugalska, zemí ohrožených státními bankroty. I penzijní fondy stejně jako ostatní investoři mohou v těchto zemích přijít o peníze.

Petr Nečas by se chtěl na reformě penzí dohodnout i s levicovou opozicí. To ale bude velmi složité. Sociální demokraté považují dobrovolné vyvázání části povinných odvodů za „privatizaci důchodů“, kterou v žádném případě nepodpoří stejně jako komunisté.

***

Podle ČSSD by bylo dobrovolné vyvázání části povinných odvodů „privatizací důchodů“

Autor: