Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Trpasličí planeta Pluto má nové příbuzné

Česko

Rodina trpasličích planet, kam patří i Pluto, se nejspíš rozroste o řadu nových členů. Oznámili to minulý týden australští vědci ve studii, kterou zveřejnili ve sborníku Proceedings of the 9th Australian Space Science Conference. Pluto přišlo o status planety před čtyřmi lety na zasedání Mezinárodní astronomické unie v Praze. Přispěl k tomu objev dalších podobných těles v tzv. Kuiperově pásu asteroidů za drahou Neptunu.

Odborníci proto v Praze stanovili novou kategorii tzv. trpasličích planet, kam patří i Pluto. Od planet se liší tím, že nejsou dost hmotné k tomu, aby vlastní gravitací vyčistily prostor své oběžné dráhy od menších těles. Naopak od tzv. malých těles sluneční soustavy, kam patří asteroidy a komety, je odlišuje to, že mají dostatečnou gravitaci, aby získaly kulovitý tvar.

Dosud byly vedle Pluta známy čtyři trpasličí planety, z toho jedna (Ceres) se nachází v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Ostatní se pohybují v pásu za Neptunem. Nová pozorování astronomů z Australské národní univerzity ale naznačují, že trpasličích planet je ve skutečnosti mnohem víc. Dosavadní odhady totiž předpokládaly, že za kulovitá můžeme považovat tělesa větší než 400 kilometrů. Nová měření ale ukazují, že hranice velikosti, která tělesu umožní získat kulovitý tvar, je menší.

„Malé vesmírné objekty mají nepravidelný tvar jako brambora. Pozorováním měsíců planet jsme zjistili, že limit pro vznik kulovitého tělesa se pohybuje u skalnatých objektů kolem 300 kilometrů, u ledových těles dokonce jen kolem 200 km,“ vysvětluje Charley Lineweaver z Astronomického ústavu Australské národní univerzity. Rozdíl vyplývá z odlišných vlastností ledu a skalnatých hornin.

Těles, která byla dosud považována za malé objekty sluneční soustavy, ale podle nových měřítek se vejdou do kategorie trpasličích planet, dnes astronomové znají skoro padesát. Fanoušci Pluta, kteří se dodnes nesmířili s jeho degradací, se tak musejí vyrovnat s další ránou: pozice jejich oblíbence je ještě méně výjimečná, než si mysleli.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.